• Spánek základ života

  Vaření začíná nákupem a pořádný spánek kvalitní matrací. Jste si ale jistí, že právě matrace vám zajistí dobrý spánek? A není tomu přesně naopak? Není matrace právě to jediné, co vás od kvalitního spánku dělí?

  Prečíst článek

  Pokud už máte správný podklad a pořád se nemůžete dobře vyspat. Zkuste inspiraci některým z následujících tipů pro efektivnější spánek.

  Prečíst článek

 • Konopný olej: ať žije král

  Konopný olej získávaný z rostliny zvané konopí seté je označován za zázračnou potravinu díky své vyrovnané koncentraci omega mastných kyselin.

  Prečíst článek

 • Deset mýtů o běhání naboso

  Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to vše jsou výrazy označující běhání takovým způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené.

  Přečíst článek

 • Jádra z meruněk ničí rakovinové buňky

  Jsou jádra z meruněk zdrojem přírodní látky, která zabíjí rakovinové buňky, aniž by při tom ruinovala také pacientovo zdraví a peněženku? Tato látka byla pojmenovaná laetril neboli vitamín B17. 

  Přečíst článek

Přihlášení

Online

Právě přítomno: 76 hostů a žádný člen

Cvičení pět Tibeťanů pro dlouhověkost

 Pět Tibeťanů je specifická sekvence jógických pozic, jejichž cvičení je údajně klíčem k dlouhověkosti. Podle legendy byla tato sestava vytvořena Tibetskými mnichy v Himalájském klášteře a poté byla rozšířena do světa plukovníkem Bradfordem z Britské armády.

 

Plukovníka ohromila vitalita a skvělé zdraví mnichů. Připisoval to duchovním praktikám, prosté stravě a pěti Tibeťanům.

 

 

1. Točící se Derviš

 

První z Tibeťanů se cvičí ve stoje. Při provádění tohoto cvičení se postavte rovně a ruce rozpažte do výše ramen. Točte se za pravou rukou, ve směru hodinových ručiček, dívejte se dopředu a nechte svůj pohled při točení rozmazat. Dýchejte zhluboka do břicha. Postupem času zvyšujte počet otoček, až jich zvládnete 21.

 

 

2. Tibeťan zvedání nohou

 

Druhým z pěti Tibeťanů je cvičení podobné zkracovačkám nazvané zvedání nohou. Na začátku si lehnete na záda, nohy mějte natažené a ruce podél těla. Nohy držte u sebe. S nádechem zvedněte nohy, dokud nejsou rovnoměrně s podlahou. Ve stejný čas zvedněte hlavu a bradou se přibližte k hrudníku. Vydechněte zatímco vracíte hlavu i nohy zpět na podlahu. Zvyšujte počet opakování, dokud se nedostanete k 21.

 

(ruce si místo vedle boku můžete podložit pod hýždě, což zmírní napětí v krční páteři, pozn. překl.)

 

3. Pohyb skrze velblouda

 

Třetí Tibeťan podporuje ohebnost páteře a jemně protahuje hrudník, břicho a krk. Toto cvičení je podobné pozici velbloud z ostatních jógických tradic s o něco menším prohnutím v zádech.

 

Při provádění tohoto cvičení si klekněte na podlahu, uvolněte se a ruce si dejte v bok. Vaše záda jsou rovná, kyčle, ramena a kolena v jedné linii. Nejprve vydechněte a vaši bradou se přibližte hrudníku. Poté s nádechem zakloňte hlavu, dívejte se nahoru a jemně se prohnete v zádech. S prohnutím posuňte vaše ruce dozadu na spodní část zad. Opakujte jedenadvacetkrát.

 

(ruce vám při tomto cviku slouží jako opora v záklonu. Můžete také zkusit častěji se vyskytující polohu rukou pod hýžděmi, kde mohou spočinout po celou dobou cvičení, pozn. překl.)

 


4. Ze sedě do pozice prkna

 

 

Čtvrtý Tibeťan kombinuje dvě populární jógistické pozice, dandasanu (sed s nataženými nohami a rovnými zády a rukama zapřenýma vedle těla) a variaci na pozici prkna. Cvičení zpevňuje zápěstí, ruce, tělesné jádro a nohy.

 

Na začátek si sedněte s nohama u sebe nataženýma dopředu. Ruce umístěte vedle vašich hýždí a prsty směřujícími dopředu a chodidla ohněte k holením. Toto je první pozice. S vdechem ohněte kolena a zvedněte boky ze země. Zvedejte, dokud vaše páteř nebude souběžně se zemí a vaše kolena jsou v jedné linii s vašimi kotníky. Dívejte se na strop. S výdechem se vraťte do původní pozice. Opět 21 opakování.

 

(na co si dát pozor: ruce jsou během celého cvičení napnuté, rotace se v horní části těla objevuje jen v rameni, pozn. překl.)

 

 

5. Poloha psa s hlavou dole do pozice kobry

 

Páté cvičení je pohyb mezi polohou psa s hlavou dole a pozicí kobry. Tento Tibeťan posiluje ruce, ramena i prsní svaly zatímco protahuje břicho, ramena a nohy.

 

Na začátek zaujměte pozici, jako byste chtěli udělat klasický klik, ruce mějte od sebe na vzdálenost ramen. S nádechem vytlačte vaše boky nahoru ke stropu. Vaše ruce a nohy jsou rovné. Paty protáhněte dozadu a krk mějte v rovině s páteří. Toto je poloha psa s hlavou dole. S výdechem snižujte vaše boky a prohněte se v zádech. Vypněte hrudník, aby mířil dopředu zatímco zakloníte hlavu a podíváte se nahoru. Vaše boky jsou centimetry nad zemí a vaše ruce jsou natažené. Opakujte v počtu 21.

 

(na co si dát pozor: ruce i nohy jsou během celého cvičení napnuté, pozn. překl.)

 

 

Začínat den pěti Tibeťany vám poskytne energii a zvýší bdělost. Sestava vám také může poskytnout příval energie odpoledne i večer, kdy začínají být lidé často unaveni.

 


 

A jelikož obraz vydá za tisíc slov, video vydá za dvojnásobek. Zahraniční kolega v přírodě názorně demonstruje, jak by to mělo vypadat:

 

 

 

 

 

Poznámka redakce

 

Jestli sestava pěti Tibeťanů působí na čakry a harmonizuje energie necháme na posouzení každému čtenáři. Z vlastní zkušenosti ji mohu doporučit zejména pro časovou nenáročnost (10 minut střední rychlostí provádění – jde to zvládnout i za 5, pokud opravdu spěcháte), skvělé protažení celého těla, hlavně zad, a taky kvalitní rozdýchání, což po ránu ani v jinou denní dobu není na škodu.

 

Tato cvičení společně s hlubokým dýcháním mají ze začátku za následek mírnou nevolnost, která postupem času ustupuje. To je normální a nemělo by vás to od cvičení odradit, ba naopak. Zejména první cvik, pokud se provádí rychle, způsobuje začátečníkům značné problémy, ale po čase i u tady nevolnost mizí a točení hlavy přestane do několika málo vteřin, jak si postupně centrum rovnováhy přivyká.

 

Počet opakování by se měl až na jedinou výjimku opravdu řídit podle toho, co zvládnete a vašeho současného zdravotního stavu. Tou výjimkou je, když se cvičením začínáte. Začínat zprudka ničemu nepomůže a negativní pocity budou znatelné a zcela zbytečné. A to i v případě, že jste fyzicky schopni zvládnout maximum. Jedenadvacet opakování u každého cviku je ideál, ke kterému se postupem času můžete, nebo nemusíte dopracovat. Než abyste nějaký cvik úplně vynechali, radši začněte se všemi na 3 opakováních a nechte toto číslo společně s vaší rostoucí vitalitou navyšovat, ideálně u všech cviků rovnoměrně.

 

Stejně tak je to s rychlostí provádění cvikůzačněte pomalu a dbejte na správné provádění cviků. Pokud vám to vyhovuje, můžete u toho zůstat i nadále, nic vám však nebrání přidat trochu dynamiky. Dokud jste uvolnění a nezadržujete dech, nemělo by se nic pokazit.

 

Co se týče přechodu mezi jednotlivými cviky, často se vyskytují dva hluboké nádechy a výdechy s ústy ve tvaru jako při vyslovování písmene „Ú“, nohy u sebe, ruce v bok. Druhou oblíbenou variantou je pozice v kleče, kdy si sesednete na paty za současného předklonu a napnuté ruce položíte před hlavu. Osobně doporučuji první variantu, díky ní značně snížíte kyslíkový dluh, který se nastřádal během cvičení.

 

Mezi další doporučení patří držet prsty u sebe během všech cviků a u třetího a čtvrtého Tibeťana v záklonu otevírat ústa, ale variací je opravdu mnoho a s drobnostmi můžete experimentovat. Samozřejmostí je ovšem nutnost cvičit na lačno, plný žaludek se s Tibeťany příliš dobře nesnáší. Pokud můžete cvičit v přírodě, rozhodně volte tuto možnost.

 

Na zakončení doporučuji opět několik hlubokých nádechů a výdechů s ústy ve tvaru jako kdybyste vyslovovali hlásku „Ú“ a následné zaujetí pozice přezdívané „mouchy, sežerte si mě“. Lehněte si na záda, tělo naprosto uvolněte a nechte mysl na chvíli odpočinout, však on se bez vás za tu minutu svět nezboří. Zhluboka dýchejte.

 

Vstaňte s pocitem, že jste již udělali pro své tělo více, než zvládne většina lidí za celý den, dejte si osvěžující sprchu a vzhůru kamkoli máte namířeno!

 

 

Autor

Sarka-Jonae Miller
Přeložil: Sonnak
Zdroj: http://www.naturalnews.com/037265_Tibetan_rituals_yoga_poses

 

 

Zapojte se!

Hledáme překladatele, zdravotní badatelky, detektivy a novinářky. Pokud se chcete zapojit, dejte nám vedět!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

RSS

NaturalMagic.cz RSS feed


Hovězí maso z volného chovu je výživnější než drůbeží

Už více než 60 let je hovězí maso zavrhováno, protože jsou mu přičítány škodlivé účinky v podobě zanášení tepen nebo zvýšené hladiny cholesterolu, které mají způsobovat především jeho nasycené tuky...Konopný olej: ať žije král

Konopný olej získávaný z rostliny zvané konopí seté je označován za zázračnou potravinu díky své vyrovnané koncentraci omega mastných kyselin. Konopí bylo jednou z prvních pěstovaných a konzumovaných plodin, a to v celosvětovém měřítku...

 

Řešení pro rakovinu se nalézá v rakovinných kmenových buňkách

Jsou to právě kmenové buňky, které řídí růst a šíření rakoviny. Abyste dokázali léčit rakovinu, musíte dokázat proměnit rakovinné kmenové buňky zpátky na normální. To může být provedeno jen tehdy, když se v těle vytvoří vhodné vnitřní prostředí. 

 

 

Zde se nacházíte:

~ Důležité ~

Všechny informace a materiály, které se nalézají na těchto stránkách, slouží pouze pro vzdělávací účely a žádná z uváděných doporučení nemají za cíl nahradit radu od Vašeho lékaře. Před aplikací všech změn byste měli vyhledat radu kompetentního specialisty, který je schopen zhodnotit Vaše příznaky a aktuální zdravotní stav. Je důležité, abyste neomezovali, neměnili či nepřerušovali užívání léků či doporučenou léčbu bez předchozí konzultace s Vašim lékařem či jiným odborníkem. I přes upřímnou snahu přinášet pouze kvalitní materiály nenesou autoři stránek žádnou  odpovědnost za případné komplikace vzniklé použitím zde prezentovaných informací.

NaturalMagic.cz