• Spánek základ života

  Vaření začíná nákupem a pořádný spánek kvalitní matrací. Jste si ale jistí, že právě matrace vám zajistí dobrý spánek? A není tomu přesně naopak? Není matrace právě to jediné, co vás od kvalitního spánku dělí?

  Prečíst článek

  Pokud už máte správný podklad a pořád se nemůžete dobře vyspat. Zkuste inspiraci některým z následujících tipů pro efektivnější spánek.

  Prečíst článek

 • Konopný olej: ať žije král

  Konopný olej získávaný z rostliny zvané konopí seté je označován za zázračnou potravinu díky své vyrovnané koncentraci omega mastných kyselin.

  Prečíst článek

 • Deset mýtů o běhání naboso

  Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to vše jsou výrazy označující běhání takovým způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené.

  Přečíst článek

 • Jádra z meruněk ničí rakovinové buňky

  Jsou jádra z meruněk zdrojem přírodní látky, která zabíjí rakovinové buňky, aniž by při tom ruinovala také pacientovo zdraví a peněženku? Tato látka byla pojmenovaná laetril neboli vitamín B17. 

  Přečíst článek

Přihlášení

Online

Právě přítomno: 75 hostů a žádný člen

Temná stránka energetických nápojů – kvůli dočasnému povzbuzení riskujete zdraví

Energetické nápoje se staly fenoménem moderní doby, kdy se jich zkonzumuje denně desítky miliónů. Proč by člověk měl odmítat více energie a soustředění, obzvláště pokud je zprostředkováváno nápoji, které často nabízí rostlinné a jiné přírodní ingredience? Jak se ale ukazuje, jsou tu i velmi vážné důvody, proč se jim raději vyhnout – mezi ně patří hlavně nezdravé složky a potenciální zdravotní rizika.

Mezi nejznámější nežádoucí vedlejší účinky energetických nápojů patří zrychlování srdečního rytmu, hypertenze, úzkostlivost, bolesti hlavy a poruchy spánku. Již dříve v tomto roce vyšla zpráva v magazínu Pediatrics, která varovala před energetickými nápoji a uváděly se v ní možné potenciální následky, jako jsou bušení srdce, záchvaty, infarkty a dokonce i náhlá úmrtí.

Když koncem minulého roku začaly centra ochrany proti jedům vyhodnocovat případy předávkování a vedlejších účinků v celých USA, bylo zaznamenáno 677 případů jen v období říjen až prosinec. Na seznamu nejčastějších potíží se objevily záchvaty, halucinace, rychlý srdeční tep, bolesti v hrudi, vysoký krevní tlak nebo podrážděnost.

Mezi nejčastější složky v energetických nápojích patří cukr a kofein; obě mohou vyvolávat dočasné povzbuzení, ale mohou být následovány dlouhodobou ztrátou energie, způsobovanou přetěžováním nadledvin a jejich vyčerpaností.

Jedním z nejvýznamnějších zdravotních rizik z mnoha těch, která způsobuje rafinovaný cukr, je riziko vzniku diabetu. Je to choroba, která už v USA dosáhla epidemických rozměrů. Nadměrná množství cukru mohou trvale přetěžovat slinivku – orgán, který vytváří hormon inzulín, jenž má zprostředkovat zpracování cukru v těle. Jestliže se slinivka stane přetíženou kvůli velkému množství zkonzumovaného cukru, diabetes se může rozběhnout.

Některé energetické nápoje mohou obsahovat až sedminásobné množství kofeinu, než se vyskytuje v jednom šálku kávy. Zatímco menší množství kofeinu nebývá považováno za nebezpečné, takovéto vysoké dávky mohou nadměrně stimulovat centrální nervový systém a mohou až nebezpečně zvyšovat krevní tlak a srdeční rytmus. Kofein je navíc i návykovou látkou a mezi jeho abstinenční příznaky patří bolesti hlavy a podrážděnost. Navíc také vyvolává ztráty cenných vitamínů skupiny B, které bývají potřebné pro „normální tvoření energie.“

Pokud není v energetických nápojích používán cukr, nachází se v nich pak podobně nebezpečná umělá sladidla. Snad nejhorší z nich je aspartam a stále rozšířenější náhražkou cukru se stává sukralóza. Jedná se o organickou sloučeninu a obsahuje mnoho složek, které jsou škodlivé živočichům i rostlinám a byly u ní prokázány souvislosti s defekty u novorozenců i s mnoha dalšími prenatálními problémy. Tělo totiž neumí rozlišovat umělá sladidla jako potravinu – namísto toho je zpracovává jako toxiny.

Mezi další potenciálně nebezpečné složky běžně nalézané v energetických nápojích patří tyto:


Jedna z loňských vědeckých studií, prováděná experty na molekulární biologii a biotechnologie doložila spojitosti mezi konzervační složkou energetických nápojů – benzoátem sodným a nárůstem produkce volných radikálů a následným poškozováním tělesných buněk. A ještě více znepokojivé je to, že tato látka ve spojení s vitamínem C způsobuje vznik potenciálně karcinogenních benzenů.


Přestože se jedná zároveň o esenciální aminokyselinu, je tato látka zároveň i neurotoxinem a je jedna ze tří hlavních ingredienci pro výrobu aspartamu. Její nadměrné množství v těle způsobí zvýšenou dráždivost neuronů v mozku, která může vést až k usmrcování mozkových buněk.


Je látka pocházející ze semen rostliny paulinie nápojné a obsahuje až 4-násobné množství kofeinu než kávová zrnka.


Je keř, který slouží jako surovina pro výrobu drog, vyvolávajících zrychlování srdečního rytmu a zvyšujících krevní tlak, k čemuž dochází už při nízkých dávkách. Ty vyšší pak způsobují mrtvice, záchvaty, a mohou být dokonce smrtelné.

Kromě energetických nápojů existují i mnohem bezpečnější varianty, jak dosáhnout povzbuzení – například extrakty ze superpotravin. Nejlepší a dlouhodobě účinnou cestou je aktivní životní styl v kombinaci s dostatečným spánkem, vyhýbání se stresu a toxinům a zdravá strava bohatá na výživné složky.
Zapojte se!

Hledáme překladatele, zdravotní badatelky, detektivy a novinářky. Pokud se chcete zapojit, dejte nám vedět!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

RSS

NaturalMagic.cz RSS feed


Kompletní příručka k tomu, jak to mít na párku

 Strávil jsem téměř celý svůj život - 31 let, přílišným staráním se o to, abych nikoho neurazil, strachováním se, jestli jsem pro ostatní dost v pohodě a řešením, co si o mně kdo myslí. Už to dál nesnesu.

 

 

Temná stránka energetických nápojů – kvůli dočasnému povzbuzení riskujete zdraví

Energetické nápoje se staly fenoménem moderní doby, kdy se jich zkonzumuje denně desítky miliónů. Proč by člověk měl odmítat více energie a soustředění, obzvláště pokud je zprostředkováváno nápoji, které často nabízí rostlinné a jiné přírodní ingredience?


Konzumace fluoridu vede k poškození mozku, ukazuje studie

Nová studie publikovaná v časopise Neurologia ukazuje, že trvalé vystavení a konzumace fluoridových preparátů, které se přidávají do vodovodní sítě, může způsobit vážné poškození mozku a nervové soustavy.

 

 

Zde se nacházíte:

~ Důležité ~

Všechny informace a materiály, které se nalézají na těchto stránkách, slouží pouze pro vzdělávací účely a žádná z uváděných doporučení nemají za cíl nahradit radu od Vašeho lékaře. Před aplikací všech změn byste měli vyhledat radu kompetentního specialisty, který je schopen zhodnotit Vaše příznaky a aktuální zdravotní stav. Je důležité, abyste neomezovali, neměnili či nepřerušovali užívání léků či doporučenou léčbu bez předchozí konzultace s Vašim lékařem či jiným odborníkem. I přes upřímnou snahu přinášet pouze kvalitní materiály nenesou autoři stránek žádnou  odpovědnost za případné komplikace vzniklé použitím zde prezentovaných informací.

NaturalMagic.cz