• Spánek základ života

  Vaření začíná nákupem a pořádný spánek kvalitní matrací. Jste si ale jistí, že právě matrace vám zajistí dobrý spánek? A není tomu přesně naopak? Není matrace právě to jediné, co vás od kvalitního spánku dělí?

  Prečíst článek

  Pokud už máte správný podklad a pořád se nemůžete dobře vyspat. Zkuste inspiraci některým z následujících tipů pro efektivnější spánek.

  Prečíst článek

 • Konopný olej: ať žije král

  Konopný olej získávaný z rostliny zvané konopí seté je označován za zázračnou potravinu díky své vyrovnané koncentraci omega mastných kyselin.

  Prečíst článek

 • Deset mýtů o běhání naboso

  Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to vše jsou výrazy označující běhání takovým způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené.

  Přečíst článek

 • Jádra z meruněk ničí rakovinové buňky

  Jsou jádra z meruněk zdrojem přírodní látky, která zabíjí rakovinové buňky, aniž by při tom ruinovala také pacientovo zdraví a peněženku? Tato látka byla pojmenovaná laetril neboli vitamín B17. 

  Přečíst článek

Přihlášení

Online

Právě přítomno: 87 hostů a žádný člen

Temná stránka energetických nápojů – kvůli dočasnému povzbuzení riskujete zdraví

Energetické nápoje se staly fenoménem moderní doby, kdy se jich zkonzumuje denně desítky miliónů. Proč by člověk měl odmítat více energie a soustředění, obzvláště pokud je zprostředkováváno nápoji, které často nabízí rostlinné a jiné přírodní ingredience? Jak se ale ukazuje, jsou tu i velmi vážné důvody, proč se jim raději vyhnout – mezi ně patří hlavně nezdravé složky a potenciální zdravotní rizika.

Mezi nejznámější nežádoucí vedlejší účinky energetických nápojů patří zrychlování srdečního rytmu, hypertenze, úzkostlivost, bolesti hlavy a poruchy spánku. Již dříve v tomto roce vyšla zpráva v magazínu Pediatrics, která varovala před energetickými nápoji a uváděly se v ní možné potenciální následky, jako jsou bušení srdce, záchvaty, infarkty a dokonce i náhlá úmrtí.

Když koncem minulého roku začaly centra ochrany proti jedům vyhodnocovat případy předávkování a vedlejších účinků v celých USA, bylo zaznamenáno 677 případů jen v období říjen až prosinec. Na seznamu nejčastějších potíží se objevily záchvaty, halucinace, rychlý srdeční tep, bolesti v hrudi, vysoký krevní tlak nebo podrážděnost.

Mezi nejčastější složky v energetických nápojích patří cukr a kofein; obě mohou vyvolávat dočasné povzbuzení, ale mohou být následovány dlouhodobou ztrátou energie, způsobovanou přetěžováním nadledvin a jejich vyčerpaností.

Jedním z nejvýznamnějších zdravotních rizik z mnoha těch, která způsobuje rafinovaný cukr, je riziko vzniku diabetu. Je to choroba, která už v USA dosáhla epidemických rozměrů. Nadměrná množství cukru mohou trvale přetěžovat slinivku – orgán, který vytváří hormon inzulín, jenž má zprostředkovat zpracování cukru v těle. Jestliže se slinivka stane přetíženou kvůli velkému množství zkonzumovaného cukru, diabetes se může rozběhnout.

Některé energetické nápoje mohou obsahovat až sedminásobné množství kofeinu, než se vyskytuje v jednom šálku kávy. Zatímco menší množství kofeinu nebývá považováno za nebezpečné, takovéto vysoké dávky mohou nadměrně stimulovat centrální nervový systém a mohou až nebezpečně zvyšovat krevní tlak a srdeční rytmus. Kofein je navíc i návykovou látkou a mezi jeho abstinenční příznaky patří bolesti hlavy a podrážděnost. Navíc také vyvolává ztráty cenných vitamínů skupiny B, které bývají potřebné pro „normální tvoření energie.“

Pokud není v energetických nápojích používán cukr, nachází se v nich pak podobně nebezpečná umělá sladidla. Snad nejhorší z nich je aspartam a stále rozšířenější náhražkou cukru se stává sukralóza. Jedná se o organickou sloučeninu a obsahuje mnoho složek, které jsou škodlivé živočichům i rostlinám a byly u ní prokázány souvislosti s defekty u novorozenců i s mnoha dalšími prenatálními problémy. Tělo totiž neumí rozlišovat umělá sladidla jako potravinu – namísto toho je zpracovává jako toxiny.

Mezi další potenciálně nebezpečné složky běžně nalézané v energetických nápojích patří tyto:


Jedna z loňských vědeckých studií, prováděná experty na molekulární biologii a biotechnologie doložila spojitosti mezi konzervační složkou energetických nápojů – benzoátem sodným a nárůstem produkce volných radikálů a následným poškozováním tělesných buněk. A ještě více znepokojivé je to, že tato látka ve spojení s vitamínem C způsobuje vznik potenciálně karcinogenních benzenů.


Přestože se jedná zároveň o esenciální aminokyselinu, je tato látka zároveň i neurotoxinem a je jedna ze tří hlavních ingredienci pro výrobu aspartamu. Její nadměrné množství v těle způsobí zvýšenou dráždivost neuronů v mozku, která může vést až k usmrcování mozkových buněk.


Je látka pocházející ze semen rostliny paulinie nápojné a obsahuje až 4-násobné množství kofeinu než kávová zrnka.


Je keř, který slouží jako surovina pro výrobu drog, vyvolávajících zrychlování srdečního rytmu a zvyšujících krevní tlak, k čemuž dochází už při nízkých dávkách. Ty vyšší pak způsobují mrtvice, záchvaty, a mohou být dokonce smrtelné.

Kromě energetických nápojů existují i mnohem bezpečnější varianty, jak dosáhnout povzbuzení – například extrakty ze superpotravin. Nejlepší a dlouhodobě účinnou cestou je aktivní životní styl v kombinaci s dostatečným spánkem, vyhýbání se stresu a toxinům a zdravá strava bohatá na výživné složky.
Zapojte se!

Hledáme překladatele, zdravotní badatelky, detektivy a novinářky. Pokud se chcete zapojit, dejte nám vedět!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

RSS

NaturalMagic.cz RSS feed


Přoč byste se měli vyhnout kosmetice obsahující sodium lauryl sulfate

Sodium lauryl sulfate (SLS) je chemická pěnivá látka, které se dostává pozornosti kvůli své potencionální toxicitě. Nalézá se v mnoha výrobcích užívaných ke každodenní hygieně a péči o tělo. Patří mezi ně zubní pasta, šampon, pleťové mléko, mýdlo...

 

Ergonomie spánku

Strávil jsem 30 let přemýšlením o tom, na čem spát pro dosažení nejkvalitnějšího spánku a zdraví. Když jsem si konečně skrze osobní experimenty a výzkum uvědomil, že nejlepší matrace je žádná matrace, nikdy jsem se na svět nedíval stejnýma očima.

 

Účinkuje skutečně léčba medem a skořicí? Co je dobré o tom vědět

Nováčci v oblasti holistické léčby běžně s nadějemi žasnou nad zprávami o medu a skořici, jako o zázračném všeléčivém prostředku. Skeptici na druhé straně nešetří posměchem nad označováním medu a skořice coby léku a poukazují skutečnost...Zde se nacházíte:

~ Důležité ~

Všechny informace a materiály, které se nalézají na těchto stránkách, slouží pouze pro vzdělávací účely a žádná z uváděných doporučení nemají za cíl nahradit radu od Vašeho lékaře. Před aplikací všech změn byste měli vyhledat radu kompetentního specialisty, který je schopen zhodnotit Vaše příznaky a aktuální zdravotní stav. Je důležité, abyste neomezovali, neměnili či nepřerušovali užívání léků či doporučenou léčbu bez předchozí konzultace s Vašim lékařem či jiným odborníkem. I přes upřímnou snahu přinášet pouze kvalitní materiály nenesou autoři stránek žádnou  odpovědnost za případné komplikace vzniklé použitím zde prezentovaných informací.

NaturalMagic.cz