• Spánek základ života

  Vaření začíná nákupem a pořádný spánek kvalitní matrací. Jste si ale jistí, že právě matrace vám zajistí dobrý spánek? A není tomu přesně naopak? Není matrace právě to jediné, co vás od kvalitního spánku dělí?

  Prečíst článek

  Pokud už máte správný podklad a pořád se nemůžete dobře vyspat. Zkuste inspiraci některým z následujících tipů pro efektivnější spánek.

  Prečíst článek

 • Konopný olej: ať žije král

  Konopný olej získávaný z rostliny zvané konopí seté je označován za zázračnou potravinu díky své vyrovnané koncentraci omega mastných kyselin.

  Prečíst článek

 • Deset mýtů o běhání naboso

  Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to vše jsou výrazy označující běhání takovým způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené.

  Přečíst článek

 • Jádra z meruněk ničí rakovinové buňky

  Jsou jádra z meruněk zdrojem přírodní látky, která zabíjí rakovinové buňky, aniž by při tom ruinovala také pacientovo zdraví a peněženku? Tato látka byla pojmenovaná laetril neboli vitamín B17. 

  Přečíst článek

Přihlášení

Online

Právě přítomno: 69 hostů a žádný člen

Naše zdraví: jakou roli v něm hraje glutaman sodný?

Glutaman sodný, v Evropě označovaný jako E621 a v Americe jako MSG (monosodium Glutamate) je koncetrovaná sůl, přidávaná do jídel, aby zvýraznila jejich chuť i vůni. Tato sůl pochází z kyseliny glutamové, jež patří mezi aminokyseliny, které si lidské tělo umí produkovat i samo. Avšak E621, kterou nacházíme v regálech obchodů je průmyslovým výrobkem a pochází z fermentované cukrové řepy. A protože jde o umělý produkt, může způsobovat nepříznivé reakce, ke kterým patří např. kožní vyrážky, svědění, kopřivka, nevolnosti, zvracení, migréna, astma, srdeční nepravidelnost, deprese a dokonce i záchvaty[1].

Jelikož E621 získává špatnou pověst např. i jako spouštěč migrén, potravinový průmysl začal této látce dávat nová jména a vyrábí ji v nových podobách. A tak se můžeme setkávat s označeními autolyzované droždí, extrakt z droždí, maltodextrin, hydrolyzovaný protein, kaseinát sodný, glutamát monodraselný nebo texturovaný protein. Zákazníci, kteří si hlídají přítomnost E621 v dlouhých seznamech ingrediencí, zpravidla nic nevědí o jiných označeních - ale asi by měli.

A protože je E621 tak levné, potravinářský průmysl jej využívá k vylepšování chuti také u potravin s velmi nízkou kvalitou. V současnosti navíc velcí producenti potravin vkládají obrovské finanční prostředky do medicínského výzkumu E621, aby přesvědčili konzumenty o jeho bezpečnosti. Největším producentem, jenž je odpovědný za geneticky modifikované osivo je americký Monsanto. Ovládá rovněž už více než 90% produkce cukrové řepy a to je příčinou, že E621 už nyní běžně obsahuje geny pesticidu Roundup. Takže konzumenti, kteří se nedokáží vyhýbat E621, nakonec do svého těla dostávají ještě vyšší dávky toxických látek.

Mezi potraviny s tradičně nejvyšším obsahem E621 patří kořeněné chipsy, mnoho instantních polévek, jídla v čínských restauracích, dresingy, uzeniny, párky v rohlíku, opékané maso, uzené maso, delikátní uzeniny nebo omáčky. Bohužel k nim musíme zařadit i koření v prášku jako např chilli, směsi pro přípravu masa nebo mexických topinek, instantní francouzské omáčky a mnoho dalších instantních směsí.

Přímým protikladem E621 je ibuprofen. Tento široce používaný prostředek proti bolesti hlavy byl vyvinut k tomu, aby odstraňoval příznaky vyvolávané E621, ale to se daří jen přechodně. Situace je bohužel taková, že většina výzkumu kolem E621 bývá prováděna v laboratořích jeho producentů. I v americké vládní agentuře FDA, jež schvaluje potraviny a léky k prodeji, působí mnoho vlivných lidí z potravinářského průmyslu, kteří stojí za udržením glutamanu sodného na trhu. Následky jsou pak takové, že většina lékařů (s výjimkou naturopatů) nezvedá svůj varovný prst proti E621 a neoznačují jej za jednu z hlavních příčin bolestí hlavy, zánětlivosti, nadváhy, svalových bolestí nebo neurologických problémů.

E621 ovlivňuje prakticky každého

Nejnebezpečnější je konzumace potravin s vysokým obsahem E621 na prázdný žaludek nebo při nedostatečném pití vody. Glutaman sodný v takových případech působí prakticky na každého, neboť vyvolává prudké zvyšování hladiny kyseliny glutamové v krvi. Tato pak působí v celém těle jako tzv. neurotransmiter a to mívá u mnoha lidí za následek vznik migrén, které jsou doprovázeny přecitlivělostí na světlo nebo na zvuky. To vysvětluje, proč je pak nejlepším léčebným prostředkem relaxace v tmavé a tiché místnosti.

E621 navíc blokuje působení žluči, která má při trávicím procesu rozkládat tuky - proto tak mnoho lidí postihuje průjem nebo žlučníkové záchvaty. Jiní zase mívají potíže s nutkáním ke zvracení nebo s příznaky dráždivého tračníku[2].

E621 v roli neurotransmiterů způsobuje v uších nadměrnou stimulaci receptorů a to mívá za následek zvonění v uších nebo i závratě. O této látce už víme, že se v mozku dokáže uvolňovat z krve a ničit mozkové buňky - a to především u kojenců. Výzkum už potvrdil, že glutaman sodný způsobuje neplodnost u samic pokusných zvířat[3]

Jelikož nikde dosud nebyly stanoveny omezující hranice pro obsah E621 v potravinách, zákazníci nevědí, kolik těchto látek vlastně konzumují[4].

Čím výše se E621 uvádí na složení výrobku, tím větší bývá jeho obsah. Častá konzumace této látky je riziková a mnoho spotřebitelů nechce být takto ohrožováno.

Vaší nejlepší volbou je vyhýbat se glutamanu sodnému a místo něj si do jídel přidávat přírodní koření. Mořská sůl a čerstvý česnek mohou na váš talíř přinést ještě lepší chuť a vůni. Přírodní koření vylepší vaše jídlo, aniž by vám způsobovalo bolesti hlavy, nevolnosti nebo poškozovalo váš nervový systém.


Použité odkazy:

[1] http://www.msgtruth.org/migraine.htm

[2] http://www.msgexposed.com/msg-causes-rapid-brain-cell-death/

[3] http://www.hmc.psu.edu/childrens/healthinfo/articles/migraines.pdf

[4] http://www.truthinlabeling.org/presentregulations.html


Autor

S. D. Wells
Přeložil: VaP
Zdroj: http://www.naturalnews.com/034272_MSG_monosodium_glutamate


Zapojte se!

Hledáme překladatele, zdravotní badatelky, detektivy a novinářky. Pokud se chcete zapojit, dejte nám vedět!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

RSS

NaturalMagic.cz RSS feed


Deset nejčastějších mýtů o běhání naboso

Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to jsou výrazy označující běhání způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené. Toho můžeme docílit použitím boty s velmi tenkou podrážkou, nebo během naboso.


Studie dokládá, že až 95% lidí se skutečně chová jako ovce

Vědci z university v Leedsu prováděli průzkum, který potvrdil naši tendenci jednat jako ovce, když bezděčně následujeme dav, jako bychom ani neměli svou vlastní uvažující mysl.Zdravotní rychlovka: Samozhášecí cigarety jsou zdravotně závadnější než klasické

Od 17. listopadu roku 2011 se po celé Evropské unii musí prodávat cigarety, které při ponechání bez dozoru nedohoří až k filtru, nýbrž dokáží samy zhasnout. Má se tak předejít častým požárům způsobeným zapomenutou cigaretou. Zdali ovšem...


Zde se nacházíte:

~ Důležité ~

Všechny informace a materiály, které se nalézají na těchto stránkách, slouží pouze pro vzdělávací účely a žádná z uváděných doporučení nemají za cíl nahradit radu od Vašeho lékaře. Před aplikací všech změn byste měli vyhledat radu kompetentního specialisty, který je schopen zhodnotit Vaše příznaky a aktuální zdravotní stav. Je důležité, abyste neomezovali, neměnili či nepřerušovali užívání léků či doporučenou léčbu bez předchozí konzultace s Vašim lékařem či jiným odborníkem. I přes upřímnou snahu přinášet pouze kvalitní materiály nenesou autoři stránek žádnou  odpovědnost za případné komplikace vzniklé použitím zde prezentovaných informací.

NaturalMagic.cz