• Spánek základ života

  Vaření začíná nákupem a pořádný spánek kvalitní matrací. Jste si ale jistí, že právě matrace vám zajistí dobrý spánek? A není tomu přesně naopak? Není matrace právě to jediné, co vás od kvalitního spánku dělí?

  Prečíst článek

  Pokud už máte správný podklad a pořád se nemůžete dobře vyspat. Zkuste inspiraci některým z následujících tipů pro efektivnější spánek.

  Prečíst článek

 • Konopný olej: ať žije král

  Konopný olej získávaný z rostliny zvané konopí seté je označován za zázračnou potravinu díky své vyrovnané koncentraci omega mastných kyselin.

  Prečíst článek

 • Deset mýtů o běhání naboso

  Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to vše jsou výrazy označující běhání takovým způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené.

  Přečíst článek

 • Jádra z meruněk ničí rakovinové buňky

  Jsou jádra z meruněk zdrojem přírodní látky, která zabíjí rakovinové buňky, aniž by při tom ruinovala také pacientovo zdraví a peněženku? Tato látka byla pojmenovaná laetril neboli vitamín B17. 

  Přečíst článek

Přihlášení

Online

Právě přítomno: 39 hostů a žádný člen

Naše zdraví: jakou roli v něm hraje glutaman sodný?

Glutaman sodný, v Evropě označovaný jako E621 a v Americe jako MSG (monosodium Glutamate) je koncetrovaná sůl, přidávaná do jídel, aby zvýraznila jejich chuť i vůni. Tato sůl pochází z kyseliny glutamové, jež patří mezi aminokyseliny, které si lidské tělo umí produkovat i samo. Avšak E621, kterou nacházíme v regálech obchodů je průmyslovým výrobkem a pochází z fermentované cukrové řepy. A protože jde o umělý produkt, může způsobovat nepříznivé reakce, ke kterým patří např. kožní vyrážky, svědění, kopřivka, nevolnosti, zvracení, migréna, astma, srdeční nepravidelnost, deprese a dokonce i záchvaty[1].

Jelikož E621 získává špatnou pověst např. i jako spouštěč migrén, potravinový průmysl začal této látce dávat nová jména a vyrábí ji v nových podobách. A tak se můžeme setkávat s označeními autolyzované droždí, extrakt z droždí, maltodextrin, hydrolyzovaný protein, kaseinát sodný, glutamát monodraselný nebo texturovaný protein. Zákazníci, kteří si hlídají přítomnost E621 v dlouhých seznamech ingrediencí, zpravidla nic nevědí o jiných označeních - ale asi by měli.

A protože je E621 tak levné, potravinářský průmysl jej využívá k vylepšování chuti také u potravin s velmi nízkou kvalitou. V současnosti navíc velcí producenti potravin vkládají obrovské finanční prostředky do medicínského výzkumu E621, aby přesvědčili konzumenty o jeho bezpečnosti. Největším producentem, jenž je odpovědný za geneticky modifikované osivo je americký Monsanto. Ovládá rovněž už více než 90% produkce cukrové řepy a to je příčinou, že E621 už nyní běžně obsahuje geny pesticidu Roundup. Takže konzumenti, kteří se nedokáží vyhýbat E621, nakonec do svého těla dostávají ještě vyšší dávky toxických látek.

Mezi potraviny s tradičně nejvyšším obsahem E621 patří kořeněné chipsy, mnoho instantních polévek, jídla v čínských restauracích, dresingy, uzeniny, párky v rohlíku, opékané maso, uzené maso, delikátní uzeniny nebo omáčky. Bohužel k nim musíme zařadit i koření v prášku jako např chilli, směsi pro přípravu masa nebo mexických topinek, instantní francouzské omáčky a mnoho dalších instantních směsí.

Přímým protikladem E621 je ibuprofen. Tento široce používaný prostředek proti bolesti hlavy byl vyvinut k tomu, aby odstraňoval příznaky vyvolávané E621, ale to se daří jen přechodně. Situace je bohužel taková, že většina výzkumu kolem E621 bývá prováděna v laboratořích jeho producentů. I v americké vládní agentuře FDA, jež schvaluje potraviny a léky k prodeji, působí mnoho vlivných lidí z potravinářského průmyslu, kteří stojí za udržením glutamanu sodného na trhu. Následky jsou pak takové, že většina lékařů (s výjimkou naturopatů) nezvedá svůj varovný prst proti E621 a neoznačují jej za jednu z hlavních příčin bolestí hlavy, zánětlivosti, nadváhy, svalových bolestí nebo neurologických problémů.

E621 ovlivňuje prakticky každého

Nejnebezpečnější je konzumace potravin s vysokým obsahem E621 na prázdný žaludek nebo při nedostatečném pití vody. Glutaman sodný v takových případech působí prakticky na každého, neboť vyvolává prudké zvyšování hladiny kyseliny glutamové v krvi. Tato pak působí v celém těle jako tzv. neurotransmiter a to mívá u mnoha lidí za následek vznik migrén, které jsou doprovázeny přecitlivělostí na světlo nebo na zvuky. To vysvětluje, proč je pak nejlepším léčebným prostředkem relaxace v tmavé a tiché místnosti.

E621 navíc blokuje působení žluči, která má při trávicím procesu rozkládat tuky - proto tak mnoho lidí postihuje průjem nebo žlučníkové záchvaty. Jiní zase mívají potíže s nutkáním ke zvracení nebo s příznaky dráždivého tračníku[2].

E621 v roli neurotransmiterů způsobuje v uších nadměrnou stimulaci receptorů a to mívá za následek zvonění v uších nebo i závratě. O této látce už víme, že se v mozku dokáže uvolňovat z krve a ničit mozkové buňky - a to především u kojenců. Výzkum už potvrdil, že glutaman sodný způsobuje neplodnost u samic pokusných zvířat[3]

Jelikož nikde dosud nebyly stanoveny omezující hranice pro obsah E621 v potravinách, zákazníci nevědí, kolik těchto látek vlastně konzumují[4].

Čím výše se E621 uvádí na složení výrobku, tím větší bývá jeho obsah. Častá konzumace této látky je riziková a mnoho spotřebitelů nechce být takto ohrožováno.

Vaší nejlepší volbou je vyhýbat se glutamanu sodnému a místo něj si do jídel přidávat přírodní koření. Mořská sůl a čerstvý česnek mohou na váš talíř přinést ještě lepší chuť a vůni. Přírodní koření vylepší vaše jídlo, aniž by vám způsobovalo bolesti hlavy, nevolnosti nebo poškozovalo váš nervový systém.


Použité odkazy:

[1] http://www.msgtruth.org/migraine.htm

[2] http://www.msgexposed.com/msg-causes-rapid-brain-cell-death/

[3] http://www.hmc.psu.edu/childrens/healthinfo/articles/migraines.pdf

[4] http://www.truthinlabeling.org/presentregulations.html


Autor

S. D. Wells
Přeložil: VaP
Zdroj: http://www.naturalnews.com/034272_MSG_monosodium_glutamate


Zapojte se!

Hledáme překladatele, zdravotní badatelky, detektivy a novinářky. Pokud se chcete zapojit, dejte nám vedět!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

RSS

NaturalMagic.cz RSS feed


Naše zdraví: jakou roli v něm hraje glutaman sodný?

Glutaman sodný, v Evropě označovaný jako E621 a v Americe jako MSG (monosodium Glutamate) je koncetrovaná sůl, přidávaná do jídel, aby zvýraznila jejich chuť i vůni. Tato sůl pochází z kyseliny glutamové, jež patří mezi aminokyselinyStudie dokládá, že až 95% lidí se skutečně chová jako ovce

Vědci z university v Leedsu prováděli průzkum, který potvrdil naši tendenci jednat jako ovce, když bezděčně následujeme dav, jako bychom ani neměli svou vlastní uvažující mysl.Zpráva vydaná institutem pro medicínu potvrzuje nebezpečnost vakcín

Už mnoho let se střetávají odborníci na přírodní léčbu s představiteli oficiální medicíny v otázkách nebezpečnosti vakcín, avšak poslední zpráva, kterou oficiálně vydal the Institute of Medicine (IOM) předkládá nový významný argument...Zde se nacházíte:

~ Důležité ~

Všechny informace a materiály, které se nalézají na těchto stránkách, slouží pouze pro vzdělávací účely a žádná z uváděných doporučení nemají za cíl nahradit radu od Vašeho lékaře. Před aplikací všech změn byste měli vyhledat radu kompetentního specialisty, který je schopen zhodnotit Vaše příznaky a aktuální zdravotní stav. Je důležité, abyste neomezovali, neměnili či nepřerušovali užívání léků či doporučenou léčbu bez předchozí konzultace s Vašim lékařem či jiným odborníkem. I přes upřímnou snahu přinášet pouze kvalitní materiály nenesou autoři stránek žádnou  odpovědnost za případné komplikace vzniklé použitím zde prezentovaných informací.

NaturalMagic.cz