• Spánek základ života

  Vaření začíná nákupem a pořádný spánek kvalitní matrací. Jste si ale jistí, že právě matrace vám zajistí dobrý spánek? A není tomu přesně naopak? Není matrace právě to jediné, co vás od kvalitního spánku dělí?

  Prečíst článek

  Pokud už máte správný podklad a pořád se nemůžete dobře vyspat. Zkuste inspiraci některým z následujících tipů pro efektivnější spánek.

  Prečíst článek

 • Konopný olej: ať žije král

  Konopný olej získávaný z rostliny zvané konopí seté je označován za zázračnou potravinu díky své vyrovnané koncentraci omega mastných kyselin.

  Prečíst článek

 • Deset mýtů o běhání naboso

  Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to vše jsou výrazy označující běhání takovým způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené.

  Přečíst článek

 • Jádra z meruněk ničí rakovinové buňky

  Jsou jádra z meruněk zdrojem přírodní látky, která zabíjí rakovinové buňky, aniž by při tom ruinovala také pacientovo zdraví a peněženku? Tato látka byla pojmenovaná laetril neboli vitamín B17. 

  Přečíst článek

Přihlášení

Online

Právě přítomno: 51 hostů a žádný člen

Kelp – najděte zdraví v mořské zelenině

Kelp je skupina velkých mořských řas, které obvykle označujeme jako chaluhy. Tento úžasný druh rostlin je mořskými národy roky užíván pro své věhlasné výživové vlastnosti. 

Kelp řadíme do hnědých řas, kde je součástí řádu Laminariales, kam patří okolo 30 odrůd této rostliny. V 19. století se slovo “kelp” užívalo pro mořské řasy, jež byly spalovány na sodu, která též bývá nazývána jako soda na praní nebo uhličitan sodný.

Kelp roste v mělkých vodách v podvodních mořských lesech, kde má voda teplotu okolo 6–14 stupňů Celsia. Některé druhy kelpu narůstají i o více než 30 centimetrů za den a mohou dorůstat až do velikosti okolo 75 metrů. Díky tempu růstu a své poloze u hladiny se tyto druhy kelpu velice snadno sklízí. 

Kelp je výjimečně bohatý na zásadité prvky, jako jsou sodík, draslík, hořčík a vápník. Je také skvělým zdrojem chlorofylu, který podporuje tvorbu krvinek a čistí tělo.

Výborný zdroj jódu

Kelp je považován za světově nejlepší zdroj přírodně se vyskytujícího jódu. Některé jeho druhy v sobě dokáží koncentrovat až 30 000 násobek jeho obsahu v mořské vodě. Nedostatek jódu se stává narůstajícím problémem po celém světě. Území s nejmenším deficitem leží na pobřežích, kde jsou mořské řasy snadno dostupné. Nedostatek jódu může způsobovat hypotyreózu a zvětšení štítné žlázy, tzv. strumu. Po mnoho let je právě kelp užíván jako lék na tyto nemoci.

Japonci nazývají některé druhy kelpu vyskytující se v Tichém oceánu kombu. Užívají ho v mnoha tradičních jídlech, jako jsou polévky, dušené pokrmy a sushi. Kombu je výborným zdrojem kyseliny glutamové, která tvoří základ významného antioxidantu jménem glutathion. Kombu se často užívá ke změkčení luštěnin při vaření a také dokáže přeměnit těžko stravitelné cukry do přijatelnější podoby, a tím omezit plynatost.

Mořská zelenina jako kelp je také skvělým zdrojem vanadu, který dokáže formovat látky vedoucí ke vzniku antioxidantu, díky němuž se kelpu v přírodě tolik daří. Vanad je stopový minerál podporující vyrovnanou hladinu krevního cukru. Procesy s ním spojené redukují tvorbu glukózy a zlepšují schopnost těla ukládat cukry ve formě glykogenů do buněk jater a svalů, čímž mimo jiné pomáhají tělu lépe odolávat stresu.

Sulfátové polysacharidy

Mořská zelenina obsahuje také unikátní skupinu polysacharidů zvanou fukoidany. Molekuly fukoidanů obsahují síru a jsou studovány pro svoji schopnost bojovat proti zánětům v těle. Bylo dokázáno, že tyto sulfátové fukoidany pomáhají proti bolesti, bojují s viry a pomáhají předcházet ateroskleróze neboli kornatění tepen. 

Schopnost fukoidanů bojovat se zánětlivými procesy v těle vychází z blokace produkce selektinů a omezení prozánětlivých enzymů a prostaglandinů. Selektiny jsou glykoproteiny, které bývají užívány jako ukazatele pro přítomnost zánětu v těle. Fukoidany také tlumí enzym fosfolipáza A2 (PLA-2), a tím zabraňují spouštění těchto zánětlivých procesů.

Ukázalo se, že tyto sulfátové polysacharidy blokují místa, na která se vážou viry jako např. herpes. Blokováním těchto míst je virům zabráněno v replikaci, bez níž nemohou v lidském těle přežít.

Fukoidany jsou ceněné také pro svou schopnost redukovat krevní sraženiny. Populární léky užívané ke zmenšování krevních sraženin jsou také složeny ze sulfátových polysacharidů. Rozdíl je pouze v jejich syntetické formě, která je spojena s mnoha nebezpečnými vedlejšími účinky, o nichž nemůže být v případě kelpu vůbec řeč.

 

 

Autor

Dr. David Jockers
Přeložil: Honz4
Zdroj: http://www.naturalnews.com/034055_sea_vegetables_kelp

 

 

Sdílet na Facebooku

 

Zapojte se!

Hledáme překladatele, zdravotní badatelky, detektivy a novinářky. Pokud se chcete zapojit, dejte nám vedět!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

RSS

NaturalMagic.cz RSS feed


Základy zdraví: vše o aspartamu

Přes miliarda lidí na celém světě konzumuje aspartam v jídle a nápojích s důvěrou, že jde o bezpečnou látku. Co už ale pravděpodobně nevědí je, že je zodpovědný za více než 75% stížností na vedlejší účinky...



Pět lží, které rádi říkají učitelé osobního růstu

Učitelé osobního růstu nám často říkají některé působivé lži a dělají to často jen proto, aby se dařilo uspět jim samotným. Asi to tak má být. Tyto pohodlné malé lži totiž mohou být i efektivními motivátory, neboť působí na primární lidské potřeby a emoce.


Jak porazit rakovinu s pomocí jmelí

Období, kdy si ozdobíme byt jmelím je už téměř tady - a s ním také souvisí konání 5. mezinárodního sympozia o jmelí v Německu. Jeho hlavním programem bylo zrekapitulovat poslední zkušenosti terapie rakoviny s pomocí jmelí.



Zde se nacházíte:

~ Důležité ~

Všechny informace a materiály, které se nalézají na těchto stránkách, slouží pouze pro vzdělávací účely a žádná z uváděných doporučení nemají za cíl nahradit radu od Vašeho lékaře. Před aplikací všech změn byste měli vyhledat radu kompetentního specialisty, který je schopen zhodnotit Vaše příznaky a aktuální zdravotní stav. Je důležité, abyste neomezovali, neměnili či nepřerušovali užívání léků či doporučenou léčbu bez předchozí konzultace s Vašim lékařem či jiným odborníkem. I přes upřímnou snahu přinášet pouze kvalitní materiály nenesou autoři stránek žádnou  odpovědnost za případné komplikace vzniklé použitím zde prezentovaných informací.

NaturalMagic.cz