• Spánek základ života

  Vaření začíná nákupem a pořádný spánek kvalitní matrací. Jste si ale jistí, že právě matrace vám zajistí dobrý spánek? A není tomu přesně naopak? Není matrace právě to jediné, co vás od kvalitního spánku dělí?

  Prečíst článek

  Pokud už máte správný podklad a pořád se nemůžete dobře vyspat. Zkuste inspiraci některým z následujících tipů pro efektivnější spánek.

  Prečíst článek

 • Konopný olej: ať žije král

  Konopný olej získávaný z rostliny zvané konopí seté je označován za zázračnou potravinu díky své vyrovnané koncentraci omega mastných kyselin.

  Prečíst článek

 • Deset mýtů o běhání naboso

  Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to vše jsou výrazy označující běhání takovým způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené.

  Přečíst článek

 • Jádra z meruněk ničí rakovinové buňky

  Jsou jádra z meruněk zdrojem přírodní látky, která zabíjí rakovinové buňky, aniž by při tom ruinovala také pacientovo zdraví a peněženku? Tato látka byla pojmenovaná laetril neboli vitamín B17. 

  Přečíst článek

Přihlášení

Online

Právě přítomno: 38 hostů a žádný člen

Banány – 10 věcí, které o nich pravděpodobně nevíte

Ať už ho jedí k svačině, mixují do ovocného smoothie nebo používají k rychlé výrobě chleba a palačinek, lidé banány prostě milují. Banány jsou základní potravinou na pultech obchodů a mnoho z nás stále nutí přemýšlet o svém tropickém původu a užitečnosti pro zdraví. Až si budete příště pochutnávat na banánu, zkuste si vzpomenout na jednu z těchto věcí:

 

 

1Ruce a prsty

 

Banány nerostou na stromech. Banánovník se řadí k “stromovitým” rostlinám a jde o dlouholetou bylinu. Jeho plody jsou pokládány za bobule. Trs banánů se správně nazývá ruka, a jeden banán je tedy jejím prstem.

 

 

2Zdravé srdce

 

Jeden banán obsahuje 467mg draslíku, který podporuje kardiovaskulární systém. Pravidelná konzumace ovoce bohatého na draslík chrání tělo před vysokým krevním tlakem, aterosklerózou a infarktem.

 

 

3Kosti


Banány sice neobsahují vysoké množství vápníku, ale zásobují tělo fruktooligosacharidy, což jsou prebiotické látky podporující přátelské bakterie ve střevech. Při jejich kvašení v trávicím traktu zlepšují schopnost těla vstřebávat vápník.

 

 

4Energie a nálada


Další přínos vysokého obsahu draslíku v banánech je jeho funkce dodavatele energie. Banány navíc obsahují také aminokyselinu tryptofan, serotonin zodpovědný za přenos nervových vzruchů a stresový hormon noradrenalin, jsou proto vhodné jako prevence depresí a posilují pocit duševní pohody a uvolnění. Rovněž tělu dodávají vitamín B6, díky kterému se lépe bráníme ospalosti, náladovým výkyvům a podrážděnosti.

 

 

5Zrak


V kombinaci s africkou bylinou Orinol jsou banány v Nigérii používány k léčení šedého zákalu. Spolu s dalšími druhy ovoce pak dokáží zabránit makulární degeneraci, jež je hlavní příčinnou ztráty zraku u starších lidí. Studie publikovaná v Archives of Opthmalogy v roce 2004 ukázala, že u lidí, kteří jedí ovoce třikrát denně, je jen velmi malá pravděpodobnost propuknutí onemocnění zapříčiňujících ztrátu zraku.

 

 

6Zlepšené zažívání


Banány potlačují kyseliny v trávicím traktu, zmírňují pálení žáhy a pomáhají předcházet vředům. Banány také obsahují pektin, rozpustnou vlákninu, jež usnadňuje vylučovací procesy a pomáhá při prevenci zácpy.

 

 

7Jídlo pro děti


Jelikož se velice snadno tráví, jsou banány perfektním jídlem pro malé děti, které zrovna začínají s pevnou stravou.

 

 

8Ochrana před HIV


Journal of Biological Chemistry v březnu roku 2010 publikoval studii, která odhaluje léčivé schopnosti BanLecu, což je zkratka pro protein zvaný banánový lektin. Badatelé zjistili, že tento protein, který se váže k cukrům, se také dokáže svázat s buňkami nakaženými HIV, obklopí je a zabrání jejich množení a přenosu viru.

 

 

9Klony


Díky moderní přepravě se tyto tropické bobule bylinného původu staly tradičním zbožím na pultech obchodů a většina zákazníků je považuje za samozřejmost. Tato situace se ale může velice rychle změnit, jelikož téměř všechny v obchodech dostupné banány jsou klonovány pouze z odrůdy Cavendish, která má svůj původ v jihovýchodní Asii. To znamená, že potencionální choroba může najednou vyhladit všechny rostliny tohoto druhu. Až si budete příště zase loupat banán, snažte se zapamatovat si jeho chuť a strukturu, abyste o něm mohli vyprávět příštím generacím.

Potencionální zánik banánů není pouhé science-fiction. Botanici tuto skutečnost předpovídají v následujících dvaceti letech a v historii už dokonce došlo k podobnému případu. Na začátku minulého století byl dominantní odrůdou banánů Gros Michel, který byla také naklonovaný a nakonec vyhlazený plísní. Gros Michel byl upřednostňovaný druh banánů, jelikož byl větší a v obchodech vydržel déle než Cavendish. Údajně byl lepší i chuťově. Odrůda Cavendish nahradila Gros Michel po jeho úpadku proto, že z více než 1000 druhů banánů většina nemá příliš  líbivou chuť. Některé jsou málo sladké a používají se zejména na vaření a pak je tu ještě odrůda Goldfinger, jejíž plody mají chuť podobnou jablku.

 

 

10Nevyhazujte slupky


Dokonce i banánové slupky jsou užitečné. Přiložením jejich vnitřku na kůži lze přírodně léčit uhry a dají se použít též jako hnojivo vhodné především na růže.

 

 

Autor

Tara Green
Přeložil: Honz4
Zdroj: http://www.naturalnews.com/034151_bananas_nutrition_facts

 

Sdílet na Facebooku

 

Zapojte se!

Hledáme překladatele, zdravotní badatelky, detektivy a novinářky. Pokud se chcete zapojit, dejte nám vedět!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

RSS

NaturalMagic.cz RSS feed


Temná stránka energetických nápojů – kvůli dočasnému povzbuzení riskujete zdraví

Energetické nápoje se staly fenoménem moderní doby, kdy se jich zkonzumuje denně desítky miliónů. Proč by člověk měl odmítat více energie a soustředění, obzvláště pokud je zprostředkováváno nápoji, které často nabízí rostlinné a jiné přírodní ingredience?


Hormonální úpadek: jeden ze čtyř mužů trpí nízkou hladinou testosteronu

Vypukla válka proti mužům. Vedou ji hormony a útočí tam, kde to nejvíc bolí – pod pás. Nejnovější data ukazují, že až jeden ze čtyř mužů trpí nízkou hladinou testosteronu. Tento stav okrádá muže o jejich elán, vitalitu, mužnost a celkový zdravotní stav...

 

Parfémy celebrit jsou nabité toxickými látkami

Dokonce i luxusní parfémy jsou vyráběny ze směsi nebezpečných a netestovaných látek, které mohou způsobovat alergie či narušovat hormonální systém...
Zde se nacházíte:

~ Důležité ~

Všechny informace a materiály, které se nalézají na těchto stránkách, slouží pouze pro vzdělávací účely a žádná z uváděných doporučení nemají za cíl nahradit radu od Vašeho lékaře. Před aplikací všech změn byste měli vyhledat radu kompetentního specialisty, který je schopen zhodnotit Vaše příznaky a aktuální zdravotní stav. Je důležité, abyste neomezovali, neměnili či nepřerušovali užívání léků či doporučenou léčbu bez předchozí konzultace s Vašim lékařem či jiným odborníkem. I přes upřímnou snahu přinášet pouze kvalitní materiály nenesou autoři stránek žádnou  odpovědnost za případné komplikace vzniklé použitím zde prezentovaných informací.

NaturalMagic.cz