• Spánek základ života

  Vaření začíná nákupem a pořádný spánek kvalitní matrací. Jste si ale jistí, že právě matrace vám zajistí dobrý spánek? A není tomu přesně naopak? Není matrace právě to jediné, co vás od kvalitního spánku dělí?

  Prečíst článek

  Pokud už máte správný podklad a pořád se nemůžete dobře vyspat. Zkuste inspiraci některým z následujících tipů pro efektivnější spánek.

  Prečíst článek

 • Konopný olej: ať žije král

  Konopný olej získávaný z rostliny zvané konopí seté je označován za zázračnou potravinu díky své vyrovnané koncentraci omega mastných kyselin.

  Prečíst článek

 • Deset mýtů o běhání naboso

  Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to vše jsou výrazy označující běhání takovým způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené.

  Přečíst článek

 • Jádra z meruněk ničí rakovinové buňky

  Jsou jádra z meruněk zdrojem přírodní látky, která zabíjí rakovinové buňky, aniž by při tom ruinovala také pacientovo zdraví a peněženku? Tato látka byla pojmenovaná laetril neboli vitamín B17. 

  Přečíst článek

Přihlášení

Online

Právě přítomno: 17 hostů a žádný člen

Jak s pomocí přírodních domácích prostředků léčit popáleniny a předcházet jizvám

Když si většina lidí vybaví popáleniny, obvykle si je dávají do spojitostí s ohněm nebo něčím horkým. Je samozřejmě běžné, že ty bývají nejčastějšími příčinami poškození tělesných tkání, označovaných jako popáleniny; nicméně bývají i spáleniny způsobované sluncem nebo jinými zářeními, třením, elektřinou nebo chemikáliemi. Běžné nezávažné popáleniny je možné bezpečně a účinně ošetřit i s pomocí přírodních domácích prostředků.

Popáleniny bývají charakterizovány stupněm, který udává míru poškození tělesných tkání. Popáleniny prvého stupně způsobují zarudnutí a puchýře v epidermu (vrchní vrstvy pokožky). Druhý stupeň je rovněž charakteristický zarudnutím a puchýři, avšak týká se zasažení do větší hloubky kůže (dermis). Třetí stupeň poškozuje celou vrstvu kůže a obvykle vede k jejímu zjizvení, přičemž bývají poškozovány spodní vrstvy, tvořené tukem, svaly a kostmi.

Nejlepším domácím prostředkem pro léčbu a utišení popálenin je Aloe Vera. Protože její aktivní složka acemannen podléhá poměrně rychle zkáze, je potřeba dávat přednost čerstvým plátkům nařezaným z jejích listů. Tyto obklady zklidňují bolestivé popáleniny a často jsou schopné vyléčit i vážné popáleniny, ze kterých pak zůstávají jen malé nebo i žádné jizvy.

Dalším velmi účinným antiseptickým prostředkem je levandulový esenciální olej, který rovněž tlumí bolest a vyvolává rychlé hojení a také ještě zmenšuje jizvy. Jestliže je levandulový olej aplikován bezprostředně po spálení, pak se rána může zahojit i úplně bez jizvy. Při větším rozsahu popálení je potřeba napustit olejem gázu nebo krytí na ráně a vyměňovat je vícekrát po několika hodinách.

Výborným a v domácnostech velmi dobře dostupným prostředkem pro první pomoc při popáleninách je zředěný ocet. V tom případě je dobré překrýt popálené místo látkou navlhčenou octem. Tento obklad je potřeba často měnit – obzvláště když se bolest znovu stupňuje.

Dalším výborným domácím prostředkem je med – obzvláště neupravovaný, který mívá výborné antiseptické a hojivé vlastnosti. Výzkumy, prováděné v Indii, dokládají, že popáleniny ošetřené medem se hojí rychleji, s menší bolestivostí a jizvami.

Už po staletí se v Indii pro léčbu i těžkých popálenin používá pasta z popela bavlny. Ta se připraví tak, že se kus čisté látky nebo gázy spálí např. na pánvi. Takto vzniklý popel se smíchá s olivovým olejem, aby vznikla hustá černá pasta. Ta se rozetře na popálenou kůži, aby se na ní vytvořila celistvá lepivá vrstvička. Říká se, že bolest by měla v několika vteřinách zmizet a zeslábnou i doprovodné příznaky, jako je např. šok. Jakmile se bolest vrátí, je potřeba obnovit obklad a na ránu nanést další čerstvou pastu. Tento prostředek se aplikuje asi po dobu jednoho týdne – záleží to na závažnosti popálení.

Dalším odedávna užívaným léčebným prostředkem jsou slupky z brambor. Tyto zvlhčují kůži a mají navíc i antibakteriální vlastnosti, které napomáhají v léčení. I lékaři občas zjišťují, že obvazy s bramborovými slupkami působí na malá poranění účinněji než běžné způsoby ošetření.

Jiným domácím prostředkem na popáleniny může být směs ze tří stejných dílů mouky z ječmene, kurkumy a jogurtu. Tato mast se aplikuje přímo na postižené oblasti a ulevuje od bolesti a zároveň urychluje hojení.

Také olej s vyluhovaným měsíčkem lékařským nebo měsíčková mast se rovněž považují a výborný léčivý prostředek.

Při popáleninách i dalších poraněních napomáhají k vyléčení i vitamíny A, C a E. Zrychlit čas hojení a omezit zjizvení napomáhá i zinek.

Jako další, ale zdaleka ne poslední prostředek na popáleniny je dobré ještě uvést koloidní stříbro. To se vyznačuje skvělými antiseptickými vlastnostmi a hojivými účinky, napomáhá poškozeným tkáním k regeneraci. Nemocniční oddělení, která se specializují na popáleniny, používají obklady nebo masti s koloidním stříbrem. I těžké popáleniny se takto daří vyléčit natolik, že po nich zůstávají jen malé nebo žádné jizvy.

Upozornění: V případech jakýchkoliv těžkých popálenin je však nutné vždy neprodleně vyhledat profesionální lékařské ošetření.
Zapojte se!

Hledáme překladatele, zdravotní badatelky, detektivy a novinářky. Pokud se chcete zapojit, dejte nám vedět!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

RSS

NaturalMagic.cz RSS feed


Zubní pasty obsahují látky, před kterými vás zubař nevaruje

Jeden z nejrychlejších způsobů, jak absorbovat cokoliv do těla, je prostřednictvím ústní dutiny. Proto se také určité léky, mezi které patří např. nitroglycerin při srdečním onemocnění nebo některé preparáty proti bolesti, aplikují pod jazyk.


Parfémy celebrit jsou nabité toxickými látkami

Dokonce i luxusní parfémy jsou vyráběny ze směsi nebezpečných a netestovaných látek, které mohou způsobovat alergie či narušovat hormonální systém...
Překvapivé zjištění: více než 75% medu v obchodech není pravým medem

Pouze to, že známé sklenice s medvědem v obchodech nesou označení „med“, ještě neznamená, že uvnitř obsahují skutečný med. Jedno z důkladnějších šetření, prováděné organizací Food Safety News (FSN) zjistilo, že velká většina produktů z medu...


Zde se nacházíte:

~ Důležité ~

Všechny informace a materiály, které se nalézají na těchto stránkách, slouží pouze pro vzdělávací účely a žádná z uváděných doporučení nemají za cíl nahradit radu od Vašeho lékaře. Před aplikací všech změn byste měli vyhledat radu kompetentního specialisty, který je schopen zhodnotit Vaše příznaky a aktuální zdravotní stav. Je důležité, abyste neomezovali, neměnili či nepřerušovali užívání léků či doporučenou léčbu bez předchozí konzultace s Vašim lékařem či jiným odborníkem. I přes upřímnou snahu přinášet pouze kvalitní materiály nenesou autoři stránek žádnou  odpovědnost za případné komplikace vzniklé použitím zde prezentovaných informací.

NaturalMagic.cz