• Spánek základ života

  Vaření začíná nákupem a pořádný spánek kvalitní matrací. Jste si ale jistí, že právě matrace vám zajistí dobrý spánek? A není tomu přesně naopak? Není matrace právě to jediné, co vás od kvalitního spánku dělí?

  Prečíst článek

  Pokud už máte správný podklad a pořád se nemůžete dobře vyspat. Zkuste inspiraci některým z následujících tipů pro efektivnější spánek.

  Prečíst článek

 • Konopný olej: ať žije král

  Konopný olej získávaný z rostliny zvané konopí seté je označován za zázračnou potravinu díky své vyrovnané koncentraci omega mastných kyselin.

  Prečíst článek

 • Deset mýtů o běhání naboso

  Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to vše jsou výrazy označující běhání takovým způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené.

  Přečíst článek

 • Jádra z meruněk ničí rakovinové buňky

  Jsou jádra z meruněk zdrojem přírodní látky, která zabíjí rakovinové buňky, aniž by při tom ruinovala také pacientovo zdraví a peněženku? Tato látka byla pojmenovaná laetril neboli vitamín B17. 

  Přečíst článek

Přihlášení

Online

Právě přítomno: 25 hostů a žádný člen

Jak s pomocí přírodních domácích prostředků léčit popáleniny a předcházet jizvám

Když si většina lidí vybaví popáleniny, obvykle si je dávají do spojitostí s ohněm nebo něčím horkým. Je samozřejmě běžné, že ty bývají nejčastějšími příčinami poškození tělesných tkání, označovaných jako popáleniny; nicméně bývají i spáleniny způsobované sluncem nebo jinými zářeními, třením, elektřinou nebo chemikáliemi. Běžné nezávažné popáleniny je možné bezpečně a účinně ošetřit i s pomocí přírodních domácích prostředků.

Popáleniny bývají charakterizovány stupněm, který udává míru poškození tělesných tkání. Popáleniny prvého stupně způsobují zarudnutí a puchýře v epidermu (vrchní vrstvy pokožky). Druhý stupeň je rovněž charakteristický zarudnutím a puchýři, avšak týká se zasažení do větší hloubky kůže (dermis). Třetí stupeň poškozuje celou vrstvu kůže a obvykle vede k jejímu zjizvení, přičemž bývají poškozovány spodní vrstvy, tvořené tukem, svaly a kostmi.

Nejlepším domácím prostředkem pro léčbu a utišení popálenin je Aloe Vera. Protože její aktivní složka acemannen podléhá poměrně rychle zkáze, je potřeba dávat přednost čerstvým plátkům nařezaným z jejích listů. Tyto obklady zklidňují bolestivé popáleniny a často jsou schopné vyléčit i vážné popáleniny, ze kterých pak zůstávají jen malé nebo i žádné jizvy.

Dalším velmi účinným antiseptickým prostředkem je levandulový esenciální olej, který rovněž tlumí bolest a vyvolává rychlé hojení a také ještě zmenšuje jizvy. Jestliže je levandulový olej aplikován bezprostředně po spálení, pak se rána může zahojit i úplně bez jizvy. Při větším rozsahu popálení je potřeba napustit olejem gázu nebo krytí na ráně a vyměňovat je vícekrát po několika hodinách.

Výborným a v domácnostech velmi dobře dostupným prostředkem pro první pomoc při popáleninách je zředěný ocet. V tom případě je dobré překrýt popálené místo látkou navlhčenou octem. Tento obklad je potřeba často měnit – obzvláště když se bolest znovu stupňuje.

Dalším výborným domácím prostředkem je med – obzvláště neupravovaný, který mívá výborné antiseptické a hojivé vlastnosti. Výzkumy, prováděné v Indii, dokládají, že popáleniny ošetřené medem se hojí rychleji, s menší bolestivostí a jizvami.

Už po staletí se v Indii pro léčbu i těžkých popálenin používá pasta z popela bavlny. Ta se připraví tak, že se kus čisté látky nebo gázy spálí např. na pánvi. Takto vzniklý popel se smíchá s olivovým olejem, aby vznikla hustá černá pasta. Ta se rozetře na popálenou kůži, aby se na ní vytvořila celistvá lepivá vrstvička. Říká se, že bolest by měla v několika vteřinách zmizet a zeslábnou i doprovodné příznaky, jako je např. šok. Jakmile se bolest vrátí, je potřeba obnovit obklad a na ránu nanést další čerstvou pastu. Tento prostředek se aplikuje asi po dobu jednoho týdne – záleží to na závažnosti popálení.

Dalším odedávna užívaným léčebným prostředkem jsou slupky z brambor. Tyto zvlhčují kůži a mají navíc i antibakteriální vlastnosti, které napomáhají v léčení. I lékaři občas zjišťují, že obvazy s bramborovými slupkami působí na malá poranění účinněji než běžné způsoby ošetření.

Jiným domácím prostředkem na popáleniny může být směs ze tří stejných dílů mouky z ječmene, kurkumy a jogurtu. Tato mast se aplikuje přímo na postižené oblasti a ulevuje od bolesti a zároveň urychluje hojení.

Také olej s vyluhovaným měsíčkem lékařským nebo měsíčková mast se rovněž považují a výborný léčivý prostředek.

Při popáleninách i dalších poraněních napomáhají k vyléčení i vitamíny A, C a E. Zrychlit čas hojení a omezit zjizvení napomáhá i zinek.

Jako další, ale zdaleka ne poslední prostředek na popáleniny je dobré ještě uvést koloidní stříbro. To se vyznačuje skvělými antiseptickými vlastnostmi a hojivými účinky, napomáhá poškozeným tkáním k regeneraci. Nemocniční oddělení, která se specializují na popáleniny, používají obklady nebo masti s koloidním stříbrem. I těžké popáleniny se takto daří vyléčit natolik, že po nich zůstávají jen malé nebo žádné jizvy.

Upozornění: V případech jakýchkoliv těžkých popálenin je však nutné vždy neprodleně vyhledat profesionální lékařské ošetření.
Zapojte se!

Hledáme překladatele, zdravotní badatelky, detektivy a novinářky. Pokud se chcete zapojit, dejte nám vedět!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

RSS

NaturalMagic.cz RSS feed


K udržení zdraví stačí cvičit 12 minut za týden technikou Tabata

Lidské tělo bylo vytvořeno k tomu, aby se hýbalo a dokonce i v naší nemocné společnosti si mnoho lidí uvědomuje důležitost pohybu. Bohužel ale mnoho lidí nedojde dál, než k tomuto poznání. Příliš mnoho Američanů necvičí vůbec...

 

Ze záhadné smrti dcery viní rodiče vakcínu Gardasil

Tvrzení rodičů dívky z Nového Zélandu, že vakcína zaměřená na prevenci rakoviny děložního čípku způsobila její smrt, bylo výzkumníky z Aucklandské Univerzity zavrhnuto jako „překroucená pseudověda“.

 

 

1,3 miliónu žen chybně léčeno kvůli falešně pozitivním výsledkům z mamografů

Největší americká nadace pro léčbu rakoviny prsu The Susan G. Komen na svém webu uvádí, že v příštích 20 letech v USA každoročně onemocní touto rakovinou více než 1,3 miliónu žen. A s hrdostí konstatuje, že 70 % všech žen nad 40 let věku prochází...

 

Zde se nacházíte:

~ Důležité ~

Všechny informace a materiály, které se nalézají na těchto stránkách, slouží pouze pro vzdělávací účely a žádná z uváděných doporučení nemají za cíl nahradit radu od Vašeho lékaře. Před aplikací všech změn byste měli vyhledat radu kompetentního specialisty, který je schopen zhodnotit Vaše příznaky a aktuální zdravotní stav. Je důležité, abyste neomezovali, neměnili či nepřerušovali užívání léků či doporučenou léčbu bez předchozí konzultace s Vašim lékařem či jiným odborníkem. I přes upřímnou snahu přinášet pouze kvalitní materiály nenesou autoři stránek žádnou  odpovědnost za případné komplikace vzniklé použitím zde prezentovaných informací.

NaturalMagic.cz