• Spánek základ života

  Vaření začíná nákupem a pořádný spánek kvalitní matrací. Jste si ale jistí, že právě matrace vám zajistí dobrý spánek? A není tomu přesně naopak? Není matrace právě to jediné, co vás od kvalitního spánku dělí?

  Prečíst článek

  Pokud už máte správný podklad a pořád se nemůžete dobře vyspat. Zkuste inspiraci některým z následujících tipů pro efektivnější spánek.

  Prečíst článek

 • Konopný olej: ať žije král

  Konopný olej získávaný z rostliny zvané konopí seté je označován za zázračnou potravinu díky své vyrovnané koncentraci omega mastných kyselin.

  Prečíst článek

 • Deset mýtů o běhání naboso

  Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to vše jsou výrazy označující běhání takovým způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené.

  Přečíst článek

 • Jádra z meruněk ničí rakovinové buňky

  Jsou jádra z meruněk zdrojem přírodní látky, která zabíjí rakovinové buňky, aniž by při tom ruinovala také pacientovo zdraví a peněženku? Tato látka byla pojmenovaná laetril neboli vitamín B17. 

  Přečíst článek

Přihlášení

Online

Právě přítomno: 109 hostů a žádný člen

Přoč byste se měli vyhnout kosmetice obsahující sodium lauryl sulfate

Sodium lauryl sulfate (SLS) je chemická pěnivá látka, které se dostává pozornosti kvůli své potencionální toxicitě. Nalézá se v mnoha výrobcích užívaných ke každodenní hygieně a péči o tělo. Patří mezi ně zubní pasta, šampon, pleťové mléko, mýdlo, čistící tělové prostředky a další produkty.

 

Sodium lauryl sulfate nezačal svoji existenci jako čistící prostředek určený pro běžného spotřebitele. Původně byl prodáván jako průmyslový čistič s primárním určením pro náročné čištění a odmašťování. Nyní ho lze nalézt ve výrobcích, které jsou v častém a bezprostředním kontaktu s lidskou pokožkou.

 

Důvod jeho výskytu v tolika běžných hygienických produktech je jednoduchý – spotřebitelé očekávají, že budou všechny dostatečně pěnit. SLS je jednou z nejčastěji vyráběných chemikálií v USA, jelikož ho mnoho společností používá jako levný pěnivý prostředek.

 

SLS dráždí pokožku a narušuje její přirozenou vlhkost

 

SLS kvůli svým čistícím schopnostem zbavuje kůži a vlasy jejich přirozené vlhkosti, avšak svoje tělo můžete stejně dobře vyčistit pomocí vhodnějších a jemnějších látek. Existuje několik masných kyselin, jež ho vyčistí stejně dobře a bez narušení choulostivé kyselé vrstvy, jež ho chrání před vnějšími vlivy a toxiny.

 

Sodium lauryl sulfate byl označen za jednu z nejčastějších kůži narušujících látek používaných v produktech péče o tělo. Má schopnost kůži snadno prostupovat a dostávat se až do krevního oběhu. Zároveň tato žíravá pěnící látka lehce ničí vrstvu lipidů, které udržují kůži jemnou a pružnou.

 

SLS umožňuje vstřebávání toxinů a toxinem i samo je

 

Často se užívá jako látka podporující vstřebání dalších ingrediencí, např. vitamínů, hydratačních látek a minerálů. Nicméně většina mýdel a šamponů, které SLS obsahují, jsou zároveň plné mnoha jiných chemikálií.

 

To je další důvod mít se na pozoru, jelikož právě chemické látky prolamují ochranou vrstvu kůže nejčastěji. Tudíž když používáte výrobek jak se SLS, tak s dalšími umělými toxiny a konzervanty, umožňujete jim mnohem snáze pronikat do kůže a krevního řečiště. SLS bylo nalezeno v  tkáni mozkové, jaterní, srdeční a v mnoha dalších, což naznačuje, že je v lidském těle zadržováno dlouhou dobu. 

 

SLS dráždí oči, dásně a vlasové folikuly

 

Kvůli jejím dráždivým vlastnostem je zakázáno přidávat tuto syntetickou látku do dětských šamponů. Dlouhodobé působení může způsobit rozmazané vidění, pálení a v několika případech je dokonce spojováno se slepotou.

 

Studie ukázaly, že SLS způsobuje také podráždění dásní. Ve většině běžně dostupných zubních past je obsaženo kvůli své schopnosti dobře pěnit. Ti, kteří mají s dásněmi zdravotní problémy, se zotavují mnohem rychleji, když používají prostředky ústní hygieny bez SLS.

 

Kvůli poškozování vlasových folikulů je také spojováno s vypadáváním vlasů. Při použití šampónu dochází k vysoušení a vlasy ztrácejí přirozený lesk.

 

Vyhnout se výrobkům s obsahem SLS je stále lehčí a lehčí, jelikož mýdla, šampony, pasty a další kosmetické produkty bez něj jsou stále dostupnější.

 

Autor

Danna Norek
Přeložil: Honz4
Zdroj: http://www.naturalnews.com/033932_sodium_lauryl_sulfate_shampoo

Pozor také na podobný sodium laureth sulfate (SLES), který se vyskytuje v ještě větším množství kosmetických produktů. Je sice méně dráždivý, ale jinak má podobné účinky. Navíc nemůže být metabolizován v játrech, a tak v těle zůstává mnohem déle než SLS. 

Sdílet na Facebooku

 

Zapojte se!

Hledáme překladatele, zdravotní badatelky, detektivy a novinářky. Pokud se chcete zapojit, dejte nám vedět!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

RSS

NaturalMagic.cz RSS feed


Kelp – najděte zdraví v mořské zelenině

Kelp je skupina velkých mořských řas, které obvykle označujeme jako chaluhy.. Tento úžasný druh rostlin je mořskými národy roky užíván pro své věhlasné výživové vlastnosti.

 

 

Chilli paprička je mnohem víc než pouhá pálivá paprika

Chilli paprička neboli kayenský pepř možná v Americe není nijak příliš používán, avšak určitě si zaslouží větší pozornost s ohledem na mnoho zdravotních účinků spojených s jeho konzumací. Tato velmi pálivá rostlina poskytuje mnoho přínosů...

 

Antioxidanty ve vejcích pomáhají při prevenci kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny

Většina čtenářů si je pravděpodobně vědoma, že ovoce, zelenina a luštěniny jsou skvělými zdroji antioxidantů, ale věděli jste, že vejce jsou také plné mnoha výživných látek? Nová studie publikovaná ve Food Chemistry odhalila, že v jediném syrovém vejci...
 
 
Zde se nacházíte:

~ Důležité ~

Všechny informace a materiály, které se nalézají na těchto stránkách, slouží pouze pro vzdělávací účely a žádná z uváděných doporučení nemají za cíl nahradit radu od Vašeho lékaře. Před aplikací všech změn byste měli vyhledat radu kompetentního specialisty, který je schopen zhodnotit Vaše příznaky a aktuální zdravotní stav. Je důležité, abyste neomezovali, neměnili či nepřerušovali užívání léků či doporučenou léčbu bez předchozí konzultace s Vašim lékařem či jiným odborníkem. I přes upřímnou snahu přinášet pouze kvalitní materiály nenesou autoři stránek žádnou  odpovědnost za případné komplikace vzniklé použitím zde prezentovaných informací.

NaturalMagic.cz