Právě přítomno: 19 hostů a žádný člen
Jak je možné žít životem bez stresu a zabránit tak vzniku rakoviny a dalších zdravotních problémů? Lze to dokázat tím, že se naučíte ovlivňovat hladiny kortizolu – stresového hormonu a tím, že na mentální nebo emoční stres ve svém životě získáte náležitý nadhled. Jakmile jednou víte, jak vyvážit fyzické faktory spánku, stravování a cvičení s ohledem na mentální nebo emoční stresy ve svém životě, pak obnovíte zpět zdraví svého těla i mysli. Tyto totiž bývají kritickými faktory při jakékoliv alternativní léčbě rakoviny.
Je nesporným faktem, že vysoká stresová zátěž bývá hlavním přispívajícím faktorem u rakoviny i mnoha dalších onemocnění. Otázkou ale zůstává, jak stres ve skutečnosti vyvolává rakovinu? Odpověď lze nalézt, když se zaměříme na fyziologické odezvy těla na stres. Hans Selye, označovaný za otce výzkumu o stresu, je autorem definice, která rozlišuje dva druhy stresu: distres (negativní stres produkující kortizoly a následně stavy přepracování, úzkosti, depresí atd.) a eustres (tzv. kladný stres, který produkuje katecholaminy a tělu vytváří pozitivní energické pocity). Distres je delší a více ničivá odezva, negativně ovlivňující tělesné orgány, žlázy a systémy – a to včetně imunitního. Eustres je naproti tomu krátkodobým a přinášejícím prospěšné stimuly tělesným systémům člověka. Když budete desetkrát za sebou vybíhat a sbíhat schody, budete se cítit povzbuzení. Když se je ale pokusíte vyběhnout tisíckrát, budete vyčerpaní a totálně bez energie. Proto je eustres zdraví posilující, zatímco distres zdraví oslabuje.
Odezva těla na stres je řízena mozkem – tzv. hypotalamo-hypofyzární osou (HPA - hypothalamus pituitary adrenal axis). Hypothalamus bývá někdy také označován za mozek v mozku – jde o malou část mozku, která vyhodnocuje biochemické změny – je to analogické jako funkce termostatu při vytápění rodinného domku. Jestliže se hladina některých biochemických složek stane vysokou nebo nízkou, spouští se v hypothalamu mozková odezva. Nadřízené žláze – hypofýze je dán pokyn, aby spustila vylučování kortizolu z adrenalinových žláz. Jakmile je hladina kortizolu optimální, působí tento hormon proti zánětlivosti a podporuje zdraví. Jestliže se ale při akutním stresu zvýší hladina kortizolu přespříliš nebo při chronickém stresu je naopak snížená, způsobuje to oslabování imunitního i trávicího systému, nárůst zánětů, zvyšování hladin cukru v krvi, hormonální nevyváženosti či osteoporózu kostí. Jakmile hladina kortizolu přetrvává po delší dobu pod nebo nad normálem, znamená to predispozice k rakovině nebo k mnoha dalším chorobám.
Co způsobuje vychýlení hladin kortizolu?
Rakovina se začíná vytvářet, když se kortizol stane chronicky zvýšeným nebo sníženým, protože vyčerpanost adrenalinových žláz způsobuje oslabení imunitního systému – právě ten mívá za úkol bránit individuálním rakovinným buňkám (které v sobě máme všichni), aby se rozrůstaly v kolonie, nazývané tumory.
Plán pro zvládnutí stresu tedy začíná nejdůležitějšími kroky, jako jsou dostatek spánku, změna stravování, cvičení a k tomu se přidává vyučování, jak změnit své vnímání situace. Jakmile se nemocnému podaří změnit své vnímání, může pak změnit svůj stav a získat zpět své zdraví. Ke snížení mentálního nebo emočního distresu se člověk potřebuje naučit žít plně v přítomnosti a neztrácet čas přemýšlením o „kdybych byl býval“ nebo „kéž se mi podaří“. Pokud budete mít nesnesitelné bolesti, co vám začne vaše mysl namlouvat? „Já zemřu, pokud se té bolesti nezbavím.“ Je to ale skutečně tak? Dokážete na chvilku snést bolest? Odpověď zní ano a je to zároveň i odpověď na otázku, jak přestát jakoukoliv bouři ve svém životě: žít přítomným okamžikem, místo abyste se zabývali minulostí nebo budoucností. Jen takový způsob života dokáže udržovat vaši hladinu kortizolu a stav imunitního systému v rovnováze a zachovávat vaši mysl i tělo zdravé.
Dr. Keith Nemec
Přeložil: VaP
Zdroj: http://www.naturalnews.com/034798_stress_cancer_emotional
Hledáme překladatele, zdravotní badatelky, detektivy a novinářky. Pokud se chcete zapojit, dejte nám vedět!
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Naše moderní společnost se už stala téměř posedlou tím, jak se snažíme vše udržovat čisté, standardizované, bezrizikové a co nejvíce „bezpečné“. Tento přístup k životu ale pro mladé generace představuje potíž, pokud pak mají později zvládat důležité životní lekce...
Chemikálie, kterými jsou potaženy fastfoodové obaly, se snadno dostávají až do lidské krve – tvrdí to studie provedená na University of Toronto, která byla publikována v časopise Environmental Health Perspectives.
Šokující video Mika Adamse ukazuje, že oleje běžně užívané k vaření, tj. řepkový a sojový olej, jsou využívány jako základní aktivní složky pesticidů pro svou efektivnost v boji proti hmyzu.
Všechny informace a materiály, které se nalézají na těchto stránkách, slouží pouze pro vzdělávací účely a žádná z uváděných doporučení nemají za cíl nahradit radu od Vašeho lékaře. Před aplikací všech změn byste měli vyhledat radu kompetentního specialisty, který je schopen zhodnotit Vaše příznaky a aktuální zdravotní stav. Je důležité, abyste neomezovali, neměnili či nepřerušovali užívání léků či doporučenou léčbu bez předchozí konzultace s Vašim lékařem či jiným odborníkem. I přes upřímnou snahu přinášet pouze kvalitní materiály nenesou autoři stránek žádnou odpovědnost za případné komplikace vzniklé použitím zde prezentovaných informací.