• Spánek základ života

  Vaření začíná nákupem a pořádný spánek kvalitní matrací. Jste si ale jistí, že právě matrace vám zajistí dobrý spánek? A není tomu přesně naopak? Není matrace právě to jediné, co vás od kvalitního spánku dělí?

  Prečíst článek

  Pokud už máte správný podklad a pořád se nemůžete dobře vyspat. Zkuste inspiraci některým z následujících tipů pro efektivnější spánek.

  Prečíst článek

 • Konopný olej: ať žije král

  Konopný olej získávaný z rostliny zvané konopí seté je označován za zázračnou potravinu díky své vyrovnané koncentraci omega mastných kyselin.

  Prečíst článek

 • Deset mýtů o běhání naboso

  Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to vše jsou výrazy označující běhání takovým způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené.

  Přečíst článek

 • Jádra z meruněk ničí rakovinové buňky

  Jsou jádra z meruněk zdrojem přírodní látky, která zabíjí rakovinové buňky, aniž by při tom ruinovala také pacientovo zdraví a peněženku? Tato látka byla pojmenovaná laetril neboli vitamín B17. 

  Přečíst článek

Přihlášení

Online

Právě přítomno: 50 hostů a žádný člen

Stav společnosti závisí na nás

Zase se zabýváme stavem unie a při vší čestnosti tomu tak bylo i minulých letech. Je až bolestně snadné uvažovat způsobem, kdy ze všeho obviňujeme nepřátelskou a agresivní společnost. Staré dobré časy, kdy jsme seděli na dědečkově pavlači a netečně jedli zmrzlinu, jsou už příliš vzdálené současnosti, kdy se střílí ve školách, vedou války na Středním Východě, bují sexuální otročení mladistvých nebo politické intriky. Prodej zbraní dosahuje rekordních výšek. Už po půlhodině sledování zpráv se přistihuji nad pochybnostmi, zda neměl Konrad Lorenz pravdu ve svých teoriích o boji lidských bytostí za udržení zdrojů. A to dokonce i proti jedincům vlastního druhu. Pak si ale současně připomenu, že Lorenz nikdy netvrdil, že by agresivní jednání bylo nějak účinnější, více převládající nebo intenzivnější než milující přístup. A to mě vede k úlevnému povzdechu.

Jsme tedy připoutáni k oběma protikladům. Máme v sobě biologický spínač pro agresivitu a současně i další pro lásku. Volíme si, který z nich se sepne. Občas na to ale zapomínáme. A když už se tak stane, dáváme vinu vnějším okolnostem za to, že vyvolávají naši agresi. Hádáme se pak se sousedem třeba kvůli tomu, že jeho pes nám svým štěkáním nedovolil celou noc spát. Ale příčina nebývá vždy opravdová. Křičíme na souseda, protože jsme se z nějakého důvodu rozhodli na něj křičet. Zkusme si to přiznat: jsou i jiné způsoby, které si můžeme volit pro zvládnutí podobných situací.

Významným mezníkem pro mne byl den, kdy jsem si uvědomila, že okolo není žádný mlhavý „někdo“, kterého bych mohla obviňovat, a že já jsem tím jedincem, který se musí změnit. Pokud mívá každý věk člověka svou charakteristiku, jak nám vysvětluje Erich Fromm, pak posun směrem k méně agresivnímu jednání je vlastně zápasem o vlastní charakter. Musíme přece přebírat odpovědnost za své vlastní volby. A současně musíme vyjít ven ze svého malého „Já“ a přejít k širšímu a všezahrnucujícímu „My“. Zároveň to pro nás i znamená plavat proti proudu kulturně zakořeněných zvyků, které dávaly přednost agresivitě po celá století: nelítostnou soutěživostí, okázalou spotřebou nebo silovou politikou.

Už jsme se určitě všichni setkali se sloganem: „Staňte se součástí změny, kterou chcete spatřit.“ Je to zřejmé. Avšak v průběhu procesu takové změny začínáme tváří v tvář čelit některým společenským bariérám, jež byly zahrabány tak hluboko, že jsme dokonce ani nevěděli o jejich existenci. Pravda je taková, že potřebujeme určité zrevidování, abychom dokázali přepnout své biologické přepínače, díky nimž vytváříme soucitnější komunity. Když už to vypadá, že se loď potápí, je přece potřeba spouštět záchranné čluny a nikoliv házet lidi přes palubu. Není možné obviňovat ze všeho pouze kapitána. Žádné přežití pouze pro vyvolené. Jak nekompromisně poznamenává Bill McKibben, „Technologií, kterou potřebujeme nejnaléhavěji, je technologie komunity – znalosti jak spolupracovat, aby se věci dařily. Náš smysl pro komunitu je nyní v havarijním stavu.“ Krátce řečeno, je na čase skoncovat s jednáním „způsobem, jak se to dosud vždy dělalo.“

Budování záchranného člunu nezačíná shora dolů. Začíná se dole na úrovni kořenů a postupuje svou vzestupnou cestou. Záchranné čluny jsou hotovy, když si místní občané uvědomují svá fiktivní příbuzenství a přechází od jednání k důvěře, od spotřeby k přispívání, od izolace ke komunitě. Je to požehnaný neklid. A jak modely záchranného člunu napomáhají přechodům ze starých konceptů tvrdého individualismu k více zahrnujícím kolektivistickým konceptům, objevují se i odlišné výklady svobody. Slovy, která pronesl Bill Kauth, se stáváme více přístupní dávání a přijímání – orientujeme se na to, co můžeme dávat a přitom zůstáváme otevření a přijímající. A to je naprosto odlišné od agresivního přístupu, charakteristického heslem „co je na tom pro mě užitečného?“ A to už je úplně jiná poloha biologického přepínače.

Kde tedy začít? Co udělat jako první? Pojďme se vrátit zpět k našemu sousedovi a k jeho štěkajícímu psu. Ano, ten pes nám celou noc nedal spát. To se nedá akceptovat. Ale křikem na jeho pána se nedá dosáhnout ničeho trvalého. To, co je potřeba udělat, je zhluboka se nadechnout, pomalu počítat do deseti a přepnout svůj biologický přepínač do biologické sounáležitosti. Co kdybychom se naučili zvládat třeba nenásilné komunikační dovednosti, které nás učí Marshall Rosenberg? A co kdybychom se přesunuli zpět k známým vztahům vnímajícím fiktivní spřízněnost? Vzájemný sociální kapitál – tmel pro silnou lokální komunitu – by měl být navyšován. Mohli bychom začít třeba strháváním plotů a vztyčováním stěžňů na záchranných člunech.

Stav unie závisí na nás samotných. Je vlastně složeninou našeho rozhodování o tom, jak se chceme chovat k sobě navzájem. V zásadě vzato, je naším úkolem nalézat cestu a nedívat se přitom jen dovnitř – hledět prostě stejným směrem, ale všímat si, co je vně. Neuvidíme to však asi všichni stejně. To ale není cílem. Všichni bychom mohli ovšem mít své místo na palubě, s dalekohledy zaměřenými na stejný horizont a hledající odhodlaně takový svět, jaký by mohl existovat pro každého.Autor

Sherry L. Ackerman, Ph.D.
Přeložil: VaP
Zdroj: http://www.naturalnews.com/034790_state_of_the_union


Zapojte se!

Hledáme překladatele, zdravotní badatelky, detektivy a novinářky. Pokud se chcete zapojit, dejte nám vedět!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

RSS

NaturalMagic.cz RSS feed


Vyhrajte nad kocovinou přírodními prostředky

Ačkoli většina lidí o svátcích jí a pije až k prasknutí, kocovinu nemá rád nikdo. Pokušení ale čeká doslova za každým rohem a navíc se kocovina netýká pouze těch, kdo pijí alkohol. Přejídání může stejně tak způsobit stav, kdy jste v letargii...

 

 

Pět lží, které rádi říkají učitelé osobního růstu

Učitelé osobního růstu nám často říkají některé působivé lži a dělají to často jen proto, aby se dařilo uspět jim samotným. Asi to tak má být. Tyto pohodlné malé lži totiž mohou být i efektivními motivátory, neboť působí na primární lidské potřeby a emoce.


Přoč byste se měli vyhnout kosmetice obsahující sodium lauryl sulfate

Sodium lauryl sulfate (SLS) je chemická pěnivá látka, které se dostává pozornosti kvůli své potencionální toxicitě. Nalézá se v mnoha výrobcích užívaných ke každodenní hygieně a péči o tělo. Patří mezi ně zubní pasta, šampon, pleťové mléko, mýdlo...

 

Zde se nacházíte:

~ Důležité ~

Všechny informace a materiály, které se nalézají na těchto stránkách, slouží pouze pro vzdělávací účely a žádná z uváděných doporučení nemají za cíl nahradit radu od Vašeho lékaře. Před aplikací všech změn byste měli vyhledat radu kompetentního specialisty, který je schopen zhodnotit Vaše příznaky a aktuální zdravotní stav. Je důležité, abyste neomezovali, neměnili či nepřerušovali užívání léků či doporučenou léčbu bez předchozí konzultace s Vašim lékařem či jiným odborníkem. I přes upřímnou snahu přinášet pouze kvalitní materiály nenesou autoři stránek žádnou  odpovědnost za případné komplikace vzniklé použitím zde prezentovaných informací.

NaturalMagic.cz