• Spánek základ života

  Vaření začíná nákupem a pořádný spánek kvalitní matrací. Jste si ale jistí, že právě matrace vám zajistí dobrý spánek? A není tomu přesně naopak? Není matrace právě to jediné, co vás od kvalitního spánku dělí?

  Prečíst článek

  Pokud už máte správný podklad a pořád se nemůžete dobře vyspat. Zkuste inspiraci některým z následujících tipů pro efektivnější spánek.

  Prečíst článek

 • Konopný olej: ať žije král

  Konopný olej získávaný z rostliny zvané konopí seté je označován za zázračnou potravinu díky své vyrovnané koncentraci omega mastných kyselin.

  Prečíst článek

 • Deset mýtů o běhání naboso

  Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to vše jsou výrazy označující běhání takovým způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené.

  Přečíst článek

 • Jádra z meruněk ničí rakovinové buňky

  Jsou jádra z meruněk zdrojem přírodní látky, která zabíjí rakovinové buňky, aniž by při tom ruinovala také pacientovo zdraví a peněženku? Tato látka byla pojmenovaná laetril neboli vitamín B17. 

  Přečíst článek

Přihlášení

Online

Právě přítomno: 58 hostů a žádný člen

Zenová motivace

Během vysoce stresujícího období, když jsem ještě pracoval jako manažer v korporátní Americe, bylo mou nejméně oblíbenou částí dne slyšet ráno budík. Muset vstát a čelit novému dni plnému těžkých pracovních výzev a ještě nesmlouvavějšího podnikového politikaření pro mě nebyla procházka růžovým sadem. Proto jsem potřeboval menší motivaci, abych se ráno vykopal z postele a namířil si to směr káva. Jak jsem to udělal? Jednoduše. Vyděsil jsem se k smrti.

Takhle nějak to probíhá: Z krásného spánku mě probudí budík. Přirozeně zmáčknu "snooze" (odložit o pár minut, pozn. překl.). Za pět minut už zvoní zase. Však víte jak to chodí. Odložit. Budík. Odložit. Budík. Odložit. Jak v tom pokračuju, v hlavě se mi začínají tvořit představy s následky, které mě neminou, když přijdu pozdě na ranní schůzi. Každou další chvilkou se tlak stupňuje, a to až do momentu, kdy si představuju to strašné ponížení, které by následovalo, kdybych přišel na schůzi, na které nesmím chybět, o půl hodiny později. Ani se nenaděju a před očima vidím konec své kariéry. Díky dávce čistého adrenalinu vystřelím z postele, vynechám kávu a chvátám si zachránit práci.

Dokážete si představit, že po pár letech praktikování tohohle sebemotivačního stylu nebyly moje nadledviny zrovna dvakrát nadšené. Vyhoření bylo jen otázkou času. Však víme, jak prospěšný pro nás stres je - zhoršená funkce imunitního systému, nekvalitní spánek, vysoký krevní tlak - mohl bych klidně pokračovat. Můj způsob motivace nebyl bez vysoké ceny.

Ve skutečnosti jsou negativní sebemotivační způsoby celkem běžné a všechny nám uvnitř už ze své podstaty nejenže škodí, ale nejsou vlastně ani tolik efektivní. Instruktoři neurolintvistického programování sepsali čtyři nejčastější sebemotivační styly. Chci uvést všechny a potom ukázat, jak je Zenová motivace snadno překoná.


Čtyři negativní motivační styly

 

1Negativní Motivátor: Jediné, co vás opravdu dokáže motivovat, je představa nepříjemných následků, které přinese další odkládání povinností. Tak jsem se z postele dostával já.

2Diktátor: Dáte si "rozkaz" přísným, velícím hlasem, něco jako vojenský důstojník. Povely často zahrnují fráze jako: musím, měl bych a tak podobně... většině lidí není poslouchání příkazů příjemné. Je zajímavé, že mnoho těch, kteří se takhle komandují, časem hlásí i vzpouru proti vlastním příkazům.

3Představa Dané Činnosti: Představujete si, jak děláte nemilou povinnost a cítíte se zle, místo abyste si představovali, že máte hotovo a cítili potřebu dosáhnout výsledků, abyste se mohli cítit tak dobře. Pokud musíte umývat nádobí a nebaví vás mytí, oplachování a utírání, představa těchto věcí pro vás nebude zrovna motivující.

4Sesypání: Představujete si celý projekt, jednu obrovskou porci práci , kterou si nerozdělíte na menší části. Pocit, že toho máte až nad hlavu, je odrazující.

 

Tajemství zenové motivace
Je úžasné, že Zenová motivace překoná všechny čtyři styly jedním šmahem. Nejdůležitější je dostat se do zenu-podobného stavu. Jak už jsem psal,

NLP nabízí pár užitečných nástrojů k jeho dosažení.

Zen má hodně společného s bytím v přítomnosti a bytí v přítomnosti s napojením se na to, co se děje v našem blízkém okolí právě v tomto okamžiku. Naladění se na vnější svět v určitém duchu automaticky zklidní myšlenky a uvolní napětí v těle a dovolí tak, aby se vynořil pokojný, pevně uzemněný stav mysli. Pro začátek zkuste experimentovat s některými z následujících možností.

 

 

 • Dívejte se na vše, co vás obklopuje, ale vnímejte jenom barvy, struktury a tvary.

 

 • Naslouchejte všem zvukům v bezprostřední blízkosti, kromě hlasů. Ponořte se do obyčejných zvuků jako je hukot počítače, otáčení ventilátoru nebo chod motoru ledničky. Můžete taky naslouchat zvuku foukajícího větru nebo vzdálenému dopravnímu ruchu, cvrčkům a podobně.

 

 

 • Prociťujte vnější texturu věcí včetně teploty, jako třeba kusu textilie, nábytku nebo koberce. Pociťujte chlad vyzařující ze sklenice se studenou vodou a podobně... také pomáhá prociťovat tlaky prostředí, jako tíha vašeho těla tlačící proti sedadlu nebo celkový pocit gravitace stahující vás směrem k zemi.Vyberte si jednu z těchto smyslových zkušeností a plně se do ní na 20 - 30 vteřin ponořte. Pokud se vaše pozornost bude potulovat jinde, nevadí to. Prostě se zase vraťte k prožívání toho, co jste si zvolili, ať už pozorování, naslouchání nebo prociťování. Po nějaké chvíli ucítíte, že jste se uvnitř trochu "urovnali". Budete se moci uvolnit a napětí v těle se uklidní. Tohle je začátkem přítomnějšího, zenu-podobného vědomí. 

Odtud je už cesta snadná. Když se nacházíte v tomhle stavu, v klidu se rozhodněte, co potřebujete udělat a následujte váš přirozený instinkt! Kroky k Zenové motivaci jsou tedy snadné:

1Vstupte do zenového stavu pomocí vašich smyslů.

 

2Pomalu se rozhodněte, co potřebujete udělat.

 

3Následujte přirozený instinkt k jednání.
Zenová motivace je nádhernou alternativou k donucování, strašení a zbytečného nabuzování sebe sama. Tyto způsoby sebemotivace můžou fungovat, ale napětí, které kladou na tělo a mysl, je obrovské. Takže místo odkládání budíku do té doby, než jste přesvědčeni, že pokud nevstanete, skončí svět, proč radši po probuzení jemně neprociťovat vaší kůží tkaninu, ze které jsou prostěradla? Potom se nalaďte na zvuky ve vašem vnímání, čímž dovolíte vaší mysli, aby se uklidnila. Tyhle prožitky přivítají nový den a ve skutečnosti udělají ze vstávání potěšení.

Když jste ve sprše, věnujte svou pozornost plně tomu pocitu, když vám voda stéká po zádech. Vychutnejte si masírování hlavy, když si myjete vlasy. Zaposlouchejte se do zvuku odtékající vody. Svěřte se svým smyslům! Je to o dost bohatší zkušenost než člověk ve sprše s bloudící myslí.

Zvuky, pocity a pohled na okolní svět máte vždy při sobě. Použijte je ve svůj prospěch. Dostaňte se ze své hlavy a nalaďte se na okolní prostředí. Jakmile jste ukotveni v přítomnosti, pro motivování se si už jen stačí rozmyslet, co musí být uděláno.


Autor
Mike Bundrant
Přeložil: Sonnak
Zdroj: http://www.naturalnews.com/033444_stress_zen...

 

Tímto článkem jsme u nás na naturalmagic.cz načali zcela novou kapitolu: duševní zdraví. Neočekávejte zdlouhavá meditační cvičení ani doporučování přísné askeze, na takové věci u nás není místo. Můžete se těšit spíše na články zaměřující se na hledání vnitřního klidu v každodenním, hektickém životě, ve kterém jsou hodinové kontemplace velice nereálné.

 

Sdílet na Facebooku

 

Zapojte se!

Hledáme překladatele, zdravotní badatelky, detektivy a novinářky. Pokud se chcete zapojit, dejte nám vedět!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

RSS

NaturalMagic.cz RSS feed


Distress – prvořadá psychická i emoční příčina rakoviny

Jak je možné žít životem bez stresu a zabránit tak vzniku rakoviny a dalších zdravotních problémů? Lze to dokázat tím, že se naučíte ovlivňovat hladiny stresového hormonu kortizolu a tím, že na mentální nebo emoční stres ve svém životě získáte náležitý nadhled.


Ergonomie spánku

Strávil jsem 30 let přemýšlením o tom, na čem spát pro dosažení nejkvalitnějšího spánku a zdraví. Když jsem si konečně skrze osobní experimenty a výzkum uvědomil, že nejlepší matrace je žádná matrace, nikdy jsem se na svět nedíval stejnýma očima.

 

Deset nejčastějších mýtů o běhání naboso

Běhání naboso, minimalistický i přirozený běh – to jsou výrazy označující běhání způsobem, který dovoluje našim chodidlům fungovat v souladu s tím, jak jsou k běhu od přírody uzpůsobené. Toho můžeme docílit použitím boty s velmi tenkou podrážkou, nebo během naboso.


Zde se nacházíte:

~ Důležité ~

Všechny informace a materiály, které se nalézají na těchto stránkách, slouží pouze pro vzdělávací účely a žádná z uváděných doporučení nemají za cíl nahradit radu od Vašeho lékaře. Před aplikací všech změn byste měli vyhledat radu kompetentního specialisty, který je schopen zhodnotit Vaše příznaky a aktuální zdravotní stav. Je důležité, abyste neomezovali, neměnili či nepřerušovali užívání léků či doporučenou léčbu bez předchozí konzultace s Vašim lékařem či jiným odborníkem. I přes upřímnou snahu přinášet pouze kvalitní materiály nenesou autoři stránek žádnou  odpovědnost za případné komplikace vzniklé použitím zde prezentovaných informací.

NaturalMagic.cz